Ο Εργοτέλης το Κρητικό ντέρμπι, 4-0 τον ΟΦΙ

ΟΦΙ Εργοτέλης | 11 Απριλίου 2021, 16:49

Επέστρεψε στις νίκες ο Εργοτέλης επικρατώντας στο Κρητικό ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής του ΟΦ Ιεράπετρας με 4-0. Κωστανάσιος, Μανουσάκης, Πέιος και Κοκκίνης οι σκόρερ.

Την περασμένη αγωνιστική ο Εργοτέλης με την ισοπαλία στη Ρόδο σταμάτησε το (αρνητικό σερί) των πέντε ηττών. Πλέον μετά την επικράτηση επί του ΟΦΙ επέστρεψε στις νίκες με την αμέσως προηγούμενή του να μας γυρίζει πίσω στην 13η αγωνιστική (το 6-0 επί της Δόξας Δράμας στο Παγκρήτιο).

Στο Παγκρήτιο στάδιο πραγματοποιήθηκε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι με τον Εργοτέλη να “κλειδώνει” ουσιαστικά τη νίκη σχετικά νωρίς, λίγο μετά τη συμπλήρωση του ημιώρου. Πάντως πέρα των τεσσάρων τερμάτων υπήρξαν κι άλλα αξιοσημείωτα όπως το ακυρωθέν γκολ του ΟΦΙ και δύο δοκάρια (ένα για κάθε ομάδα).

Το “φιλμ” της αναμέτρησης στο Παγκρήτιο στάδιο:

5′ Ο Μασουέρο με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα ελάχιστα έξω.

9′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Μανουσάκης από αριστερά “έκοψε” τη μπάλα στην περιοχή, ο Κόντραντ την άφησε να περάσει κάτω από τα πόδια του και ο Κωστανάσιος με σουτ από κοντά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

13′ Ωραία κίνηση από τον Μπουρσέλη, ο οποίος εκτός περιοχής “ζύγισε” τη μπάλα και σούταρε με τον Αθανασόπουλο να αποκρούει με δυσκολία σε κόρνερ.

14′ Εκτελέστηκε το κόρνερ με τον Μπουρσέλης να παίρνει και πάλι τη μπάλα, έκανε το σουτ με το αριστερό και ο Αθανασόπουλος έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε.

16′ Ο Τσέλιος άλλαξε τη μπάλα με τον Κόνραντ και βγήκε σε θέση τετ α τετ, αλλά αστόχησε, με το πλασέ του να περνά ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

24′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Εργοτέλη με τον Κατσούρι να παίρνει τη θέση του Μπότε, ο οποίος βρέθηκε στο έδαφος μετά από διεκδίκηση κι ένιωσε ενοχλήσεις στο πόδι δείχνοντας ότι δεν μπορεί να συνεχίσει.

32′ ΓΚΟΛ 2-0. Λάθος στην άμυνα του ΟΦΙ, ο Μανουσάκης πήρε τη μπάλα επιχείρησε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και κατέληξε στα δίχτυα.

40′ Παραλίγο να σημειωθεί αυτογκολ, καθώς ο Κωστανάσιος επιχείρησε σέντρα από δεξιά, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενη και πήρε περίεργη τροχιά, αλλά τελικά κατέληξε κόρνερ.

43′ Κεφαλιά απ’ τον Ντάλα Κόστα, ο Κατσιμήτρος σε ετοιμότητα μπλόκαρε τη μπάλα.

46′ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Με γκολ ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά το τέρμα του Καψάλη ακυρώθηκε ως οφσάντ.

48′ Γυριστό σουτ απ’ τον Μπουτσάκη έπειτα από πάσα του Κωστανάσιου, μπλόκαρε ο Αθανασόπουλος.

55′ Ο Μανουσάκης μπήκε στην περιοχή από αριστερά κι έκοψε τη μπάλα, αλλά προ του Τσέλιου απομάκρυναν οι αμυνόμενοι.

66′ Δυνατό μακρινό σουτ του Γκίνη εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

71′ Ο Λεμονής επιχείρησε το μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα να πέρασε ψηλά – άουτ.

74′ ΔΟΚΑΡΙ. Ο Ποζατζίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ “σημάδεψε” το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασόπουλου.

78′ Σέντρα του Ποζατζίδη από δεξιά, ο Πατρινός “έπιασε” την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

84′ ΔΟΚΑΡΙ. Ο Ντάλα Κόστα επιχείρησε σουτ με το αριστερό, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στη συνέχεια στην πλάτη του Κατσιμήτρου με τον Κατσιμήτρο να προλαβαίνει και να μπλοκάρει προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή.

90+3′ ΓΚΟΛ 3-0. Ο Πέιος εξαπέλυσε ένα πολύ δυνατό σουτ από τα 30 (περίπου) μέτρα με τη μπάλα να “αναπαύεται” στα δίχτυα του Αθανασόπουλου.

90+4′ ΓΚΟΛ 4-0. Ο Κοκκίνης ουσιαστικά στην τελευταία φάση του αγώνα βρέθηκε απέναντι από τον Αθανασόπουλο και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Διαιτητής: Τζαμουτζαντώνης (Χίου)
Βοηθοί: Μποζατζίδης (Μακεδονίας) – Παγουρτζής (Πειραιά)
4ος διαιτητής: Ντάουλας (Δυτικής Αττικής)

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Ποζατζίδης, Μπότε (24′ λ.τρ. Κατσούρι), Πέιος, Τσέλιος (85′ Κόλα), Μπουρσέλης (85′ Κοκκίνης), Κωστανάσιος (57′ Πατρινός), Μανουσάκης, Κόνραντ (46′ Μπουτσάκης).

ΟΦΙ (Τίμος Καβακάς): Αθανασόπουλος, Μασουέρο, Χατζητερζόγλου (61′ Τσιλιγγίρης), Ζήσης, Βογιατζής, Φουάσης (46′ Αρναούτογλου), Ντούνης (53′ Γκίνη), Ντάλα Κόστα, Μπαράτα (53′ Κούστα), Καψάλης (85′ Πριόνας).