Ισοπαλία στην ιστορική πρεμιέρα, 1-1 με Διαγόρα

ΟΦΙ | 16 Ιανουαρίου 2021, 16:48

Ποδαρικό με ισοπαλία στο πρωτάθλημα της Super League 2 έκανε ο ΟΦ Ιεράπετρας, ο οποίος μοιράστηκε βαθμούς με τον Διαγόρα μετά το 1-1 της πρεμιέρας στο Βουζουνεράκειο.

Ιστορική από κάθε άποψη η αναμέτρηση για την Κρητική ομάδα. Ήταν το παρθενικό παιχνίδι στην ιστορία της στη 2η κατηγορία του Ελληνικού ποδοσφαίρου, ο παρθενικός της βαθμός με τον Δαμιανό Γκίνη να πετυχαίνει το ιστορικό πρώτο γκολ του ΟΦΙ στη SL2.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να υπερτερούν στο πρώτο και τους γηπεδούχους στο δεύτερο. Το τέρμα των Τρικάλων προήλθε από πέναλτι που αμφισβήτησε έντονα ο ΟΦΙ. Η εικόνα της αναμέτρησης στο Βουζουνεράκειο:

7′ Ο Σελινιωτάκης σούταρε, αλλά ο Παπαδόπουλος απομάκρυνε αρχικά και στη συνέχεια οι αμυντικοί των γηπεδούχων.

13′ ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Πατεμτζής υπέδειξε την εσχάτη των ποινών σε μαρκάρισμα του Βογιατζή πάνω στον Σμυρλή στη γραμμή της μεγάλης περιοχής, έντονες οι διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών του ΟΦΙ.

14′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Μιχάλης Μπαστακός εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι κι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

18′ Φάουλ σε καλό σημείο για τους γηπεδούχους, το εκτέλεσε ο Φουάσης, αλλά η μπάλα κόντραρε στο τοίχος και απομακρύνθηκε.

19′ Εκτέλεση πλαγίου από τον Λεμονή, έπιασε την κεφάλια -πάσα ο Κούστα προς τον Γκίνη, προβολή του τελευταίου από κοντά άστοχη.

20′ Σουτ του Ντορίβα εκτός περιοχής, άστοχο, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Παπαδόπουλου.

30′ Ο Μασούρας σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε, πήρε παράξενη τροχιά και κατέληξε ελάχιστα άουτ.

31′ Ο Ντορίβα εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Ρουγκαλάς έπιασε την κεφαλιά αναγκάζοντας τον Παπαδόπουλο σε εντυπωσιακή επέμβαση.

32′ Ο Ντάλα Κόστα σούτερα και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

34′ ΔΟΚΑΡΙ. Ο Λινάρδος απείλησε με σουτ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ντορίβα, αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι κι απομακρύνθηκε.

40′ Ο Καψάλης σέντραρε από δεξιά, αλλά η κεφάλιά του Γκίνη πέρασε πλάγια.

44′ Σουτ του Ντορίβα απομάκρυνε ο Παπαδοπουλος.

47′ Λάθος γύρισμα του Ζήση στην άμυνα της Κρητικής ομάδας, ο Λινάρδος προσπάθησε να μπει στη φάση, αλλά ο Παπαδόπουλος πρόλαβε να απομακρύνει.

48′ Ωραία ατομική ενέργεια και σουτ του Ντάλα Κόστα από αριστερά, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

52′ Οι γηπεδούχοι απείλησαν με σουτ του Σμίλτου, αλλά ήταν αδύναμο και ο Τσέλιος μπλόκαρε εύκολα.

65′ Τριπλή ευκαιρία του ΟΦΙ! Αρχικά ο Τσέλιος απέκρουσε το σουτ του Ντάλα Κόστα, στη συνέχεια το σουτ του Φουάση και ο Ντάλα Κόστα στο τρίτο σερί σουτ των γηπεδούχων δεν μπόρεσε να σκοράρει.

70′ ΓΚΟΛ 1-1. Ατομική ενέργεια του Δαμιανού Γκίνη, ο οποίος την ολοκλήρωσε με σουτ ισοφαρίζοντας για την Κρητική ομάδα.

76′ Ο Λεμονής επιχείρησε τη σέντρα από δεξιά, έπιασε την κεφάλια από κοντά ο Κούστα, αλλά μπλόκαρε με δυσκολία ο Τσέλιος. Νωρίτερα ο Μπαράτα προσπάθησε να απειλήσει με ψαλιδάκι αλλά δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε.

78′ Ο Κούστα προσπάθησε να απειλήσει από κοντά με κεφαλιά, όμως δόθηκε επιθετικό φάουλ πάνω στον Τσέλιο, ενώ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι.

81′ Ο Λεμονής επιχείρησε σέντρα – σουτ από δεξιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

83′ Νέα καλή στιγμή για τον ΟΦΙ! Ο Γκίνη σούταρε διαγώνια εκτός περιοχής (μετά από πάσα του Πριόνα), όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

87′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γκίνη στο δεύετρο δοκάρι πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα δεν του έκανε και πάλι το χατήρι και πέρασε ελάχιστα άουτ.

Διαιτητής: Γ. Πατεμτζής (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Αντ.Μαυραντωνάκης – Αντ. Δασκαλάκης (Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Γ. Κουκουράκης (Χανίων)
Παρατηρητής: Ε. Λαμπαδαρίου (Πειραιά)

ΟΦΙ (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Παπαδόπουλος, Καψάλης, Σμίλτος, Μασαουάρο, Ζήσης, Λεμονής, Βογιατζής (58′ Μπαράτα), Γκίνη (58′ Πριόνας), Φουάσης, Κούστα (87′ Καλλιμάνης), Ντάλα Κόστα (69′ Γκούφας).

Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης (78′ Δημητρούλας), Κοντοχήστος, Ρουγκαλάς, Σελινιωτάκης, Ντορίβα, Μασούρας (78′ Αθανασίου), Σμυρλής (70′ Μανωλάκης), Μπαστακός, Λινάρδος (70′ Αυγενικού), Γεωργίου (85′ Ζόρντι).

Στα αξιοσημείωτα:

➜ Ήταν η τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία των δύο ομάδων στα μεταξύ τους ματς. Τα δύο προηγούμενα αφορούσαν το περσινό πρωτάθλημα της Football League κι ολοκληρώθηκαν (τόσο στην Κρήτη, όσο και στην Ρόδο) χωρίς τέρματα (0-0).

➜ Ο ΟΦΙ νίκησε για δεύτερη φορά στην ιστορία του τον Διαγόρα. Η πρώτη ήταν την αγωνιστική περίοδο 1978-79 για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Πλέον οι δύο ομάδες έχουν από δύο νίκες στα μεταξύ τους παιχνίδια, ενώ τέσσερα ματς έληξαν ισόπαλα (τρία στο 0-0 συν το φετινό 1-1).