Τρομερός Τσέλιος, μεγάλος Εργοτέλης!

Εργοτέλης | 3 Μαρτίου 2021, 17:01

Χάρη σ’ έναν εκπληκτικό, Ηλία Τσέλιο, ο Εργοτέλης κατάφερε να κερδίσει στη Νίκαια με σκορ 3-2 τον Ιωνικό. Μέχρι το 81ο λεπτό το το σκορ ήταν 2-1 για τους γηπεδούχους, με την ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη να φτάνει σε μια τρομερή ανατροπή!

Ο 23χρονος επιθετικός κατάφερε να βάλει την σφραγίδα του στο παιχνίδι, καθώς ήταν αυτός που σκόραρε και τα τρία γκολ για την ομάδα του. Ο Εργοτέλης ο οποίος πετυχαίνει μια νίκη που επισφραγίζει την πρωτοπορία του στον βαθμολογικό πίνακα ενώ του δίνει πολύ μεγάλη ώθηση εν όψει της συνέχειας.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με τον Εργοτέλη να “απαντά” με εντυπωσιακό τρόπο και στα δύο γκολ του Ιωνικού ο οποίος προηγήθηκε δις!

Αρχικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στο 1-0 με… γκολ από τα αποδυτήρια χάρη στο κοντινό πλασέ του Ρόλε στο 3ο λεπτό σε μια φάση που δεν θα έπρεπε να μετρήσει διότι στο ξεκίνημα της υπήρξε οφσάιντ και ειδικότερα στην πάσα που έκανε ο Νιάσε στον σκόρερ.

Ο Εργοτέλης αντέδρασε όμως σωστά…

Στο 10ο λεπτό με δυνατό σουτ του Τσέλιου ισοφάρισε σε 1-1, αποτέλεσμα που ήταν ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος επεφύλασσε ακόμα περισσότερες συγκινήσεις…

Στο 51’ από τον συνδυασμό Ρόλε, Κάστρο και Πλατέλλα, ο τελευταίος έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Ιωνικό με 2-1, όμως τα καλύτερα τα φυλούσε για το τέλος ο Εργοτέλης. Στο 71’ ο Τσέλιος εκ νέου ισοφάρισε σε 2-2, ενώ η χαριστική βολή ήρθε 10 λεπτά αργότερα (81’) με το σουτ ξανά από τον Τσέλιο που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Εργοτέλης πληρώνει έτσι με το ίδιο νόμισμα τον Ιωνικό μετά την ήττα του πρώτου γύρου στο Παγκρήτιο στάδιο και παραμένει σε κάθε περίπτωση στην κορυφή της βαθμολογίας, ατενίζοντας με μεγάλη αισιοδοξία τη συνέχεια της φετινής χρονιάς.

Από την άλλη, ο Ιωνικός υποχωρεί και χάνει την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Διαιτητής: Περράκης (Αθηνών)
Βοηθοί: Πριόνας (Εύβοιας) – Μπουρτζοβίτης (Κορινθίας)
4ος διαιτητής: Τσουκαλάς (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Ομάρ (74’), Φαζός (80’)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκίνης, Μουστάκης (26’ λ.τρ. Παπαγεωργίου), Κύργιας (46’ λ.τρ. Πογκοσιάν), Φαζός, Ομάρ, Γκοτσούλιας (85’ Μάναλης), Νιάσε (85’ Μπρίτο), Ματσούκας, Πλατέλλας, Ρόλε (80’ Βλαχομήτρος), Κάστρο.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Νεράλ, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Ποζατζίδης (57′ Σερβιλάκης), Πέιος, Τσέλιος, Απι (46’ Μπουτσάκης), Κωστανάσιος (66′ Κοκκίνης), Μανουσάκης (57′ Μπουρσέλης), Κόνραντ (86′ Σαρρής)