Την… πάτησε και η ΑΕΚ, πρώτος ο Πλατανιάς

Super League 1 26 Σεπτεμβρίου 2016, 21:30

Ούτε η ΑΕΚ αποτέλεσε εξαίρεση στον κανόνα της 5ης αγωνιστικής που… επέβαλε στραβοπάτημα για τις μεγάλες ομάδες της Σούπερ Λιγκ.

Μετά τις ισοπαλίες Παναθηναϊκού και ΠΑΟΚ, αλλά και την ήττα του Ολυμπιακού στη Λάρισα ήταν η σειρά της ΑΕΚ να χάσει βαθμούς. Ο μαχητικός Ηρακλής την υποχρέωσε στην πρώτη της απώλεια πόντων στο πρωτάθλημα και μάλιστα μέσα στο ΟΑΚΑ, με το ματς να έχει λίγες καλές στιγμές και να τελειώνει τελικά 0-0.

Αυτή ήταν η τέταρτη «λευκή» ισοπαλία της αγωνιστικής με την Ένωση πάντως ακόμα κι έτσι να ανεβαίνει παρέα με ΠΑΟ και Πλατανιά, που έχουν από επτά βαθμούς. Από την άλλη αυτός ήταν ο δεύτερος πόντους του γηραιού.

Η πρώτη καλή φάση του α’ μέρους σημειώθηκε στο 10ο λεπτό, όταν ο Πέκχαρτ έπιασε ωραία κεφαλιά, όμως ο Χουάντερσον έδιωξε σε κόρνερ. Ο «γηραιός» απάντησε στην ευκαιρία της ΑΕΚ στο 28’ όταν σε αντεπίθεση ο Λάμπρου βρέθηκε μέσα στην περιοχή από πλάγια θέση, όμως το σουτ του κατέληξε άουτ.

Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε στο 48’ και ήταν για τους Θεσσαλονικείς, αφού ο Λεοζίνιο με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, ανησυχώντας τον Ανέστη.Η ΑΕKαπάντησε 11 λεπτά αργότερα, με τον Ροντρίγκεζ (σουτ άουτ), αλλά η εγαλύτερη Ενωσίτικη ευκαιρία καταγράφηκε στο 67’ με τον Ντίντακ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μπακασέτας έπιασε κεφαλιά από καλή θέση, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.Ο Ηρακλής όσο έβλεπε ότι δεν δέχεται τέρμα προσπάθησε να κάνει αυτός το 1-0 και παραλίγο να το καταφέρει με ένα ωραίο γυριστό του Λεοζίνιο που κατέληξε δίπλα από το δοκάρι του Ανέστη.