“Σφραγίδα” παραμονής στη Μυτιλήνη

Χανιά | 12 Μαΐου 2017, 19:18

Ο ΑΟ Χανιά πήρε αυτό που ήθελε απέναντι στην Καλλονή (1-0), στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, στην αναμέτρηση με την οποία "άνοιξε" η αυλαία της 30ής αγωνιστικής της Football League.

Με γκολ του Αποστολόπουλου στο 86’ η χανιώτικη ομάδα έφυγε από τη Μυτιλήνη με τη νίκη και “σφράγισε” την παραμονή της στην κατηγορία.

Λιγοστές ήταν οι φάσεις στο πρώτο ημίχρονο με τον Αθανασίου και τον Μανιάτη να καταγράφουν από μία καλή επέμβαση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟΧ ήταν πιο επικίνδυνος επιθετικά και αφού έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τον Σταματή έφτασε στο γκολ της νίκης στο 86’ με τον Αποστολόπουλο.

Στο 77’ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι του Δαμιανάκη στον Σοφιάνη και υπήρξε η αποβολή του Δημήτρη Γαβαλά από τον πάγκο τους.

Οι φάσεις του αγώνα
(με πληροφορίες από flnews.gr)
13′ Ο Κροτσίδας εκτελεί φάουλ και ο Τζελίδης αστοχεί από κοντά.
30′ Σουτ από τον Ζουλιώτη, ο Αθανασίου αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.
35′ Ο Σταματής πασάρει για τον Αποστολόπουλο και ο Μανιάτης αποκρούει.
43′ Ο Τζελίδης ανοίγει για τον Λίταινα, αλλά η άμυνα του ΑΟΧ απομακρύνει τη μπάλα.
52′ Σέντρα από τον Δαμιανάκη για τον Φουρλάνο που πιάνει το σουτ και ο Μανιάτης αποκρούει
55′ Κεφαλιά από τον Τσουκάνη, άουτ
60′ Σουτ από τον Λίταινα άουτ.
67′ Ο Σταματής βρίσκεται τετ-α-τετ απέναντι στον Μανιάτη, αλλά το πλασέ που πραγματοποιεί περνά λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι
71′ Σουτ από τον Σταματή, η μπάλα φεύγει άουτ.
86’ ΓΚΟΛ: Από σέντρα του Τσουκάνη και ολιγωρία στην άμυνα ο Αποστολόπουλος στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Διαιτητής: Κορδολαίμης (Ανατ. Αττικής)
Βοηθοί: Καραθανάσης (Ανατ. Αττικής) – Νυδριώτης (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Ρεπετσάς (14′), Δικαιόπουλος (61′), Ευαγγελιδάκης (72′), Λίταινας (78’)

Καλλονή (Δημήτρης Γαβαλάς): Μανιάτης, Ζουλιώτης (70’ Ναούμ), Μέγκαχεντ, Ρεπετσάς (59’ Μέξης), Ευαγγελιδάκης, Σάββα, Τζελίδης, Γιώργου, Λίταινας, Κροτσίδας (54’ Δικαιόπουλος), Σοφιάνης.

ΑΟ Χανιά (Νίκος Παντέλης): Αθανασίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Ηρακλής, Τουγλής (46’ Μηλιώτης), Λάσκαρης (59’ Ντούμος), Φουρλάνος, Αποστολόπουλος, Τσουκάνης, Σταματής (85’ Κοζάκης), Ρούνεϊ Εβά.