“Πράσινο” (Ν. Μινωταύρου)… στοπ σε Ηφαιστο

Νέοι Μινωταύρου Ηφαιστος | 19 Νοεμβρίου 2022, 17:06

Οι Νέοι Μινωταύρου έφτασαν σε θρίαμβο απέναντι στον Ηφαιστο (6-2), υποχρεώνοντάς τον στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα μετά από 4/4 νίκες.

Μετά από δύο σερί ήττες με το ίδιο σκορ (3-1) το νεανικό σύνολο του Νίκου Τσεσμελή έφτασε σε μία… εκκωφαντική νίκη κόντρα σε έναν από τους διεκδικητές της ανόδου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ονειρικά το παιχνίδι με τον Τζωρτζάκη στο 11’ να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Κελαϊδή (1-0), για να σημειώσουν το 2-0 στο 19’ όταν ο Ι. Στόιτσος αξιοποίησε την πάσα του Πολέντα. Ο Ηφαιστος μείωσε στο 22’ με κεφαλιά του Νησωτάκη από φάουλ του Σπυριδάκη, αλλά μέχρι το ημίχρονο οι Νέοι έφτασαν σε ακόμη δύο γκολ. Στο 38’ από κόρνερ του Κελαϊδή ο Πατεράκης με κεφαλιά πέτυχε το 3-1 και στο 40’ ο Τσεσμελής από νέα ασίστ του Πολέντα σημείωσε το 4-1, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Τζωρτζάκη (46’), για να μειώσει στο 48’ ο Ποντίκας με δυνατό σουτ έπειτα από μπαλιά του Χωραφάκη.

Η συνέχεια όμως άνηκε στους “πράσινους”, που έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους σημειώνοντας το 5-2 στο 66’ με εκπληκτική προσπάθεια και ασύλληπτο σουτ του Τζωρτζάκη, για να σημειώσει το δεύτερο γκολ του στο παιχνίδι και ο Τσεσμελής στο 76’ με πλασέ μετά από απόκρουση του Κτιστάκη, για το τελικό 6-2.

Διαιτητής: Σινιοράκης