“Πεντάσφαιρος” Απόλλων στους “8”

Απόλλων ΑΠ Σούδας | 30 Νοεμβρίου 2022, 16:48

Εύκολο έργο αποδείχτηκε πως είχε ο Απόλλων, κερδίζοντας την Aκαδημία Ποδοσφαίρου Σούδας με σκορ 5-0. Μια νίκη που ισοδυναμεί με πρόκριση για την ομάδα του Αντώνη Συροκάκη στα προημιτελικά του κυπέλλου Χανίων.

Οι κυπελλούχοι Χανίων συνεχίζουν έτσι την πορεία τους στο θεσμό με στόχο να υπερασπιστούν τον τίτλο που κατέκτησαν την προηγούμενη σεζόν, επιβεβαιώνοντας τα προγνωστικά στο παιχνίδι που διεξήχθη το μεσημέρι του Σαββάτου στη Σούδα.

Ο Απόλλων είχε πέντε διαφορετικούς σκόρερ, σημειώνοντας τα δύο πρώτα του γκολ στο πρώτο ημίχρονο ενώ τα άλλα τρία ακολούθησαν στο δεύτερο μέρος. Συγκεκριμένα, ο χορός των τερμάτων για τον Απόλλωνα ξεκίνησε στο 16ο λεπτό από την ασίστ του Ταταράκη, με τον Ακη Ψαράκη να στέλνει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 33’ έγινε το 2-0 χάρη στο γκολ με σουτ από τον Δρικάκη, ενώ το τρίτο γκολ για τον Απόλλωνα σημειώθηκε στο 59’ μετά από σέντρα του Δρικάκη, με τον Ταταράκη να χρίζεται σκόρερ.

Τέλος δύο ακόμα τέρματα σημειώθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, τα οποία πέτυχαν ο Γκούντελος στο 80’ με διαγώνιο σουτ και ο Βαγγ. Μαρκουλάκης στο 82’ με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Γαλανίδη.

Διαιτητής: Σινιοράκης. Βοηθοί: Μπραουδάκη-Κοτσιφάκης

ΑΠ Σούδας (Στέλιος Κουκουδάκης): Βουλγαράκης, Αθανασόπουλος, Ράπτης, Κεμπάτσι (82’ Τσένκο), Φούκας, Κέτι, Μπερβανάκης (62’ Λυμπεράκης), Μπαμπουλής, Μαναρώλης (68’ Αγγελάκης), Κουρκουμελάκης (62’ Βλαχάκης), Βαγένας (62’ Αγγελόπουλος)

Απόλλων (Αντώνης Συροκάκης): Τσίτσα (85’ Φωστιέρης), Γκούντελος, Γαλανίδης, Λαμπάκης, Μαθιουδάκης, Κυτράκης (65’ Μαρκουλάκης Βαγγ.), Παπαδόπουλος, Ταταράκης, Ιμέρι (65’ Τσόλης), Ψαράκης Ακ., Δρικάκης