“Κόλπο γκρόσο” στο Μενίδι και τεράστια νίκη (0-1)!

Χανιά | 5 Μαρτίου 2016, 18:20

Ο "ατσάλινος" Κισσαμικός έκανε το μεγάλο κόλπο μέσα στο Μενίδι και επικράτησε με 1-0 του Αχαρναϊκού, ανεβαίνοντας πλέον στην 6η θέση της βαθμολογίας της Φούτμπολ Λιγκ!

Ο Κισσαμικός “χτύπησε” όπως συνηθίζει να κάνει στα εκτός έδρας παιχνίδια του. Σκληρή άμυνα και αντεπιθέσεις. Η ομάδα των Χανίων στην πρώτη φάση που δημιούργησε στο πρώτο ημίχρονο, σκόραρε. Ο Κισσαμικός κέρδισε φάουλ στο 40′ και ο Αυγενικού εκτέλεσε αριστοτεχνικά για να κάνει το 0-1, σε ένα σημείο που ο Αχαρναϊκός είχε την πρωτοβουλία και κάποιες φάσεις, με πρωταγωνιστές του Μπέλιτς και Όμο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κισσαμικός προσπάθησε να αιφνιδιάσει, είχε κανά δυό φάσεις με τον Αυγενικού αλλά στο τελευταίο 20λεπτο, ο Αχαρναϊκός πίεσε πολύ!

Η αστοχία των γηπεδούχων αλλά και ο Γιώργος Λαζαρίδης στέρησαν το γκολ από την ομάδα του Μενιδίου. Μάλιστα, η είσοδος του Ματσούκα έδωσε ώθηση στον Αχαρναϊκό, ωστόσο ο Κισσαμικός κράτησε μια πολύ σπουδαία νίκη στο Μενίδι, επί ενός σκληρού αντιπάλου!

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ
10’ Ο Βαττής προσπάθησε να εκμεταλλευτεί αδράνεια στην άμυνα του Αχαρναϊκού αλλά ο Χριστοφιλέας απομάκρυνε.
11’ Γύρισμα του Ταμπάκη ο Παβίσεβιτς στέλνει την μπάλα αρκετά έξω από την εστία.
18’ Μπαλιά του Παγώνη στον Ομπράντοβιτς, το σουτ του οποίου μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Λαζαρίδης.
25’ Σουτ του Μουστάκη αρκετά έξω από την εστία.
35’ Φάουλ του Μπέλιτς κεφαλιά του Όμο άουτ.
41’ ΓΚΟΛ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ! Ο Αυγενικού με ιδανική εκτέλεση φάουλ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (0-1).
45’ Σουτ του Παβίσεβιτς η μπάλα κόντραρε στον Σταθάκη και κατέληξε κόρνερ.
51’ Σουτ του Αυγενικού αρκετά έξω από την εστία η μπάλα.
55’ Σέντρα του Μπέλιτς κεφαλιά του Ταμπάκη μπλόκαρε ο Λαζαρίδης.
56’ Συρτό σουτ του Αυγενικού η μπάλα λίγο έξω από την εστία του Μπαμπανιώτη.
80’ Σουτ του Ματσούκα η μπάλα ελάχιστα έξω από την εστία.
88′ Σουτ του Ματσούκα μπλοκάρει ο Λαζαρίδης.

Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών)
Βοηθοί: Νικολαδός-Ντάλλας (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Κοσικίδης (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Μάντζης (24’), Μήλιος (61’), Κουρτεσιώτης (82’)

Αχαρναϊκός (Τίμος Καβακάς): Μπαμπανιώτης, Μουστάκης, Όμο, Χριστοφιλέας, Παγώνης, Εμέκα, Παπατόλιος (56’ Μήλιος), Μπέλιτς (56’ Ματσούκας), Ταμπάκης, Ομπράντοβιτς (80’ Καλογερόπουλος), Παβίσεβιτς.

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσουβαλτσίδης, Γιαννίτσης, Σταθάκης, Κουρτεσιώτης, Σελινιωτάκης, Ενγκουέμ, Αυγενικού (86’ Πότσι), Βαττής (82’ Τσικουδάκης), Μάντζης (67’ Ποσίνκοβιτς), Σαπαλίδης.