“Κέρασε” για τα γενέθλιά του ο Μπερντίος

Νέος Κισσαμικός Ικαρος Μουρνιών | 18 Ιανουαρίου 2023, 16:54

Ανήμερα των 22ων γενεθλίων του ο Μάρκος Μπερντίος… κέρασε δύο γκολ στο ματς του Νέου Κισσαμικού απέναντι στον Ικαρο Μουρνιών, "υπογράφοντας" τη νίκη της ομάδας του (2-0).

Τα “δελφίνια” με το “τρίποντο” αυτό μείωσαν στους 2 βαθμούς την απόσταση από τον πρωτοπόρο Γρανίτη, μία αγωνιστική πριν από το τέλος του πρώτου γύρου.

Ο Νέος Κισσαμικός τα βρήκε… σκούρα για μεγάλη διάρκεια του αγώνα, αλλά κατάφερε να βγει από τη δύσκολη θέση στο δεύτερο ημίχρονο.

Εκτός από τα δύο γκολ του Μπερντίου (70′ και 85′) οι γηπεδούχοι είχαν και χαμένο πέναλτι στο 0-0 (68′) με τον Λευτέρη Κομπογεννητάκη.

Στα 12 γκολ ανέβηκε ο 22χρονος επιθετικός μειώνοντας την απόσταση από την κορυφή στους σκόρερ:

8 γκολ: Σαντσόλλι (Παλαιόχωρα)

Για τους φιλοξενούμενους, σημαντικές ευκαιρίες είχαν οι Μανώλης Λιάσκας (15′ και 35′) και Γαλεράκης (55′), με την μπάλα να φεύγει ισάριθμες φορές δίπλα από τα δοκάρια της εστίας του Μαστοράκη.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν απουσίες και ειδικότερα οι φιλοξενούμενοι, που παρά τα πολλά νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα μπόρεσαν να είναι ανταγωνιστικοί απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Ενδεικτικό των απουσιών που είχε ο Γιάννης Μαρκάκης η χρησιμοποίηση (ως αλλαγή) του τερματοφύλακα Τραχίλη σε άλλη θέση στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Διαιτητής: Κουκουράκης
Βοηθοί: Οβάκογλου – Τίκας

Νέος Κισσαμικός (Λευτέρης Βεστάκης): Μαστοράκης, Ζ. Κομπογεννητάκης, Κουφογιαννάκης, Ζαχαριάδης, Κ. Παπαδάκης, Καστανοπουλάκης, Χατζηλιόντας, Κουλούρης, Λ. Κομπογεννητάκης (73’ Μ. Παπαδάκης), Μπερντίος, Λεβεντέλλης.

Ικαρος Μουρνιών (Γιάννης Μαρκάκης): Νιαουνάκης, Κουργιαντάκης, Β. Λιάσκας, Νιολάκης, Γαλεράκης, Λαφαζάνης, Κοκολαντωνάκης, Καστρινάκης, Χαϊντούτης, Κρασάκης (81’ Τραχίλης), Μ. Λιάσκας (53’ Νταμαδάκης).