“Καθάρισαν” και τον ΠΑΣ… οι γαζέλες του ΟΑΧ

ΟΑΧ | 7 Απριλίου 2021, 16:05

Προβάδισμα για την τρίτη θέση παίρνει ο ΟΑΧ στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών, ο οποίος σ’ ένα εντυπωσιακό παιχνίδι που διεξήχθη στον Κλαδισό κατάφερε να κερδίσει με 68-66 τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Οπως δηλώνει και το τελικό αποτέλεσμα, το παιχνίδι παρουσίασε φοβερή εξέλιξη ενώ ειδικότερα στο τελευταίο λεπτό οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα για την κατάκτηση της νίκης.

Ο ΟΑΧ είχε καταφέρει να ξεφύγει με 7 πόντους στην τελευταία περίοδο και ειδικότερα 5 λεπτά πριν το τέλος (61-54), ενώ στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΣ κατάφερε να φτάσει τη διαφορά υπέρ του μέχρι και τους 10 πόντους.

Στα 37 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, η κορυφαία παίκτρια των φιλοξενούμενων, Μπράουν, η οποία πέτυχε 27 πόντους μείωσε τη διαφορά στον πόντο (65-64) χάρη σε σουτ τριών πόντων, με τον ΟΑΧ ν’ απαντά με διαδοχικές βολές της Μπιν. Ακολούθησαν δύο ακόμα εύστοχες βολές για λογαριασμό του ΠΑΣ Γιάννενα με την Μπράουν, για να διαμορφωθεί το 68-66.

Ο ΟΑΧ με αυτή τη νίκη ανεβάζει το σερί του στο 6-1, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννενα γνωρίζει τη δεύτερη διαδοχική ήττα μετά το ματς με τον Παναθηναϊκό και περιέρχεται στο 4-2.

Ο ΟΑΧ την Κυριακή αντιμετωπίζει τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου εκτός έδρας για την 9η αγωνιστική και ο ΠΑΣ Γιάννενα τον ΕΦΑΟ Ζωγράφου.

Εκτός της Μπράουν που έκανε εντυπωσιακό παιχνίδι, οι Αμερικανίδες του ΟΑΧ είχαν επίσης πολύ καλή παρουσία, με την Τζάκσον να πετυχαίνει 22 πόντους και την Ντράμοντ 13. Εξαιρετικό ματς έκανε όμως και οι Σταυριανή Βιντσιλαίου στην επιστροφή της τα Χανιά, καταφέρνοντας κυρίως στο πρώτο ημίχρονο να σηκώσει στις πλάτες της τον ΠΑΣ, σκοράροντας συνολικά 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-18, 32-35, 51-46, 68-66

Διαιτητές: Μπούκας – Παπαδόπουλος Χ. – Γεράνιος

ΟΑ Χανίων (Λευτέρης Θεοδωράκης): Τζουγκράκη, Μπιν 11, Θεοδώρου 7, Νταουντάκη, Ψυχογιού 4, Παπαδάκη, Λίτσι 11, Ντράμοντ 13, Τζάκσον 22

ΠΑΣ Γιάννινα (Νίκος Δουβίτσας): Πανούση 3, Σαρηγιαννίδου 8, Ντάλα, Κατσαμούρη, Γκρέις 9, Μπράουν 27, Χρηστάκη, Βιντσιλαίου Στ. 19