Πρώτη εντός έδρας για Πόρο, 1-0 από Κερατσίνι

Γ' Εθνική 8 Ιανουαρίου 2023, 17:54

Το γκολ του Αχιλλέα Χαρλέπα στο 22ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση στο Μαρτινέγκο, με τον Πόρο να γνωρίζει την ήττα (1-0 από το Κερατσίνι).

Στο 24ο λεπτό ο Μενδρινός εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Χαρλέπας με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή νίκησε τον Ζαφείρη ανοίγοντας το σκορ.

Ο Πόρος προσπάθησε να αντιδράσει, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο που πίεσε πολύ, δημιούργησε και έχασε ευκαιρίες, με το 0-1 να μην αλλάζει και να παραμένει μέχρι τέλους.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 74ο λεπτό αποβλήθηκε από τον πάγκο (με δεύτερη κίτρινη κάρτα) ο τεχνικός του Πόρου, Γιάννης Χατζησεβαστός, για διαμαρτυρία προς τον διαιτητή της αναμέτρησης Μόσχου.

Ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι απείλησαν σε αρκετές περιπτώσεις. Στο 84ο λεπτό έπειτα από σέντρα Μέμμου από δεξιά με ανάποδο πόδι, η κεφαλιά του Καστελλιανάκη ήταν αδύναμη στέλνοντας τη μπάλα στην αγκαλιά του Καπούταγλη.

Στο 88′ το σουτ του Μέμμου έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι! Στο 89′ νέα σέντρα του Μέμμου, γυριστό σουτ του Αυγουστάκη, άστοχο! Στο 90ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Μέμμου, κεφαλιά του Καλαμιώτη από τη μικρή περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Πρόκειται για την πρώτη εντός έδρας ήττα του Πόρου στο φετινό πρωτάθλημα και τρίτη στο σύνολο, καθώς έχει ηττηθεί εκτός έδρας από τον Άρη Πετρούπολης την 2η και τον Φωστήρα την 4η αγωνιστική.

Υπάρχει βέβαια και η (εντός έδρας) ήττα στα χαρτιά από την Αγία Παρασκευή στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος (σε ματς που ο Πόρος είχε επικρατήσει με 1-0).

Διαιτητής: Μόσχου (Λασιθίου)
Βοηθοί: Καφεσάκης, Κοκοτάκης (Λασιθίου)

Πόρος: Ζαφείρης, Καλαϊτζάκης (83′ Ρέππας), Μπάμπης (20’ λ.τρ. Σημαιάκης), Παπαδομιχελάκης, Αυγουστάκης, Μαγάκης (68′ Γροσδάνης), Μέμος, Καλαμιώτης, Καστελλιανάκης, Νάκας, Κομνηνός (46′ Πήλιος).

Κερατσίνι: Καπούταγλης, Κοντογιαννάτος, Ντούνιας, Μουκίδης, Ματόντο, Χαρίτος, Λούβης, Μενδρινός, Καλαμβόκης, Χαρλέπας (57′ Σαουλιάς), Μαχμουτάι (90′ Κόφφι).