Προηγήθηκε και τον τιμώρησε με… κίλερ Αραμπί

Super League 1 5 Δεκεμβρίου 2020, 21:30

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, με τον Βόλο να αιφνιδιάζει με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο γήπεδο Καραϊσκάκη, ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει στη νίκη με ανατροπή με σκορ 4-1.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς πήρε τη νίκη που είχε ανάγκη και παραμένει σε κάθε περίπτωση στην κορυφή της βαθμολογίας, στην οποία ουσιαστικά επανέρχεται. Σε αυτό συνέβαλαν τα τρία γκολ από τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί ο οποίος απέδειξε σ’ ένα ακόμα παιχνίδι την εκτελεστική του δεινότητα, αλλά κι αυτό του Γιώργου Μασούρα το οποίο σημειώθηκε μάλιστα σ’ ένα καίριο σημείο του ματς, ακριβώς πάνω στο χρόνο των καθυστερήσεων του ημιχρόνου. Σίγουρα τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά για τον Ολυμπιακό εφόσον είχε βρεθεί στο ημίχρονο με το να ήταν πίσω στο σκορ, αλλά το γκολ απ’ τον Μασούρα του έδωσε την ψυχολογική ώθηση προκειμένου να φτάσει στην ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Βασικός και μάλιστα τα πήγε αρκετά καλά αγωνίστηκε ο Αντώνης Ντεντάκης ο οποίος έγινε αλλαγή στο 75ο λεπτό, με τον Κιάκο να περνά στη θέση του. Την πρώτη εμφάνιση με την φανέλα του Ολυμπιακού είχε ο Τιάγκο Σίλβα, μπαίνοντας στο 81’ ως αλλαγή στη θέση του Φορτούνη. Μάλιστα, ο Πορτογάλος μέσος ήταν αυτός που ετοίμασε το τέταρτο γκολ, δίνοντας την ασίστ στον Ελ Αραμπί και γενικότερα άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΤΟ… ΔΟΚΑΡΙ

Στο 7’: Μεγάλη φάση για το Βόλο με τον Δουβίκα να προσποιείται στην περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι του Σα.
Στο 9’: Ο Δουβίκας κερδίζει πέναλτι καθώς ανατρέπεται από τον Μπα. Στο 11’ ο Μπαριέντος ανοίγει το σκορ για το Βόλο (0-1)
Στο 45+2’: Ο Μασούρας με κεφαλιά προλαβαίνει στην έξοδο τον Γκαραβέλη, σκοράροντας μετά το γέμισμα του Μπουχαλάκη (1-1)
Στο 66’: Ο Ελ Αραμπί εκτελεί μετά την ασίστ του Καμαρά (2-1)
Στο 80’: Ο Ελ Αραμπί παίρνει την ασίστ από τον Φορτούνη και σκοράρει και πάλι (3-1).
Στο 90+1’: Ο Τιάγκο Σίλβα με ωραία σέντρα βρίσκει στην περιοχή τον Ελ Αραμπί που αφού στοπάρει την μπάλα με το στήθος τη στέλνει στα δίχτυα της εστίας του Βόλου, σημειώνοντας χατ τρικ.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας). Βοηθοί: Νικολαΐδης (Μακεδονίας) – Νικολακάκης (Ηρακλείου). 4ος διαιτητής: Κουκούλας (Λέσβου). VAR: Γκορτσίλας (Μακεδονίας). AVAR: Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)

Κίτρινες κάρτες: Σάντσες (32’), Μπα (41’).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ντρέγκερ (5’ λ.τρ. Ραντζέλοβιτς), Σεμέδο, Μπα (59’ Σισέ), Βινάγκρε, Μπουχαλάκης (58’ Πέπε), Καμαρά, Φορτούνης (81’ Τιάγκο Σίλβα), Βρουσάι, Μασούρας, Ελ Αραμπί.

Βόλος (Ανχελ Λόπεθ Πέρεθ): Γκαραβέλης, Ντεντάκης (75’ Κιάκος), Φεράρι, Σάντσες, Κολόμπο, Ριένστρα, Μπαριέντος, (19’ λ.τρ. Νίνης), Μπαρτόλο, Ουάρντα (68’ Περέα), Μαρτίνες, Δουβίκας.