Πρεμιέρα με “λευκό” 0-0 απέναντι στον ΠΟΑ (pics)

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ | 15 Μαΐου 2016, 19:04

Με ισοπαλία απέναντι στον ΠΟΑ ξεκινά την πορεία στα μπαράζ ανόδου για την Γ' Εθνική η ομάδα του ΙΝΚΑ που έμεινε στο 0-0 στην πρεμιέρα στις Μουρνιές, οι οποίες κατακλύστηκαν από την παρουσία του κόσμου!

Σε γενικές γραμμές, το παιχνίδι ανάμεσα στους πρωταθλητές Χανίων και Ηρακλείου ήταν μοιρασμένο και το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο. Ενα παιχνίδι στο οποίο οι συγκινήσεις που επεφύλασσε, σημειώθηκαν στο τέλος, καθώς στο 92ο λεπτό, ο Βεστάκης είχε σουτ με τη μπάλα να σταματά στη συμβολή των δοκαριών της εστίας του Ατσαλένιου και στην αντεπίθεση ο Βλαχάκης με μεγάλη απόκρουση κράτησε το “μηδέν” στο σουτ του Τριανταφύλλου! Πιο πριν δε, στο 86ο λεπτό, ο ΠΟΑ είχε μείνει με 10 παίκτες λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Χατζηανδρέου.

INKA POA

Στο α’ ημίχρονο ο ΠΟΑ έδειξε περισσότερο απειλητικός και είχε φάση στο 37′ με το σουτ του Ν. Βρετού το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Βλαχάκης.

Το παιχνίδι έγινε υπό την παρουσία σχεδόν 1.000 φιλάθλων, ανάμεσά τους και του ΠΟΑ. Η ατμόσφαιρα ήταν εξαιρετική και οι δύο ομάδες απέδειξαν με την αγωνιστικότητά τους ότι έχουν όλα τα φόντα να διεκδικήσουν τις θέσεις για την άνοδο στην Γ’ Εθνική.

Οι φάσεις του αγώνα
8’ Σουτ του Βεστάκη απέκρουσε ο Χατζημηνάς.
10’ Σουτ του Φραγκιαδάκη αρκετά έξω από την εστία.
13’ Σέντρα του Κ. Βρετού ο Τριανταφύλλου μέσα από την περιοχή σουτάρει και στέλνει την μπάλα ψηλά έξω από την εστία
29’ Φάουλ του Τριανταφύλλου άουτ.
34’ Μπαλιά του Βεστάκη ο Ντεντάκης βγαίνει σε θέση βολής αλλά σουτάρει άουτ.
37’ Ο Ν. Βρετός έκλεψε από τον Ταταράκη και σούταρε υποχρεώνοντας σε σπουδαία απόκρουση τον Βλαχάκη.
39’ Σέντρα του Ν. Βρετού έδιωξε ο Κομπογεννητάκης, ο Ρουμπάκης έκανε το… σκαφτό σουτ κι έστειλε την μπάλα άουτ.
52′ Σέντρα του Καρβελά κεφαλιά του Φραγκιαδάκη άουτ.
53′ Σουτ του Βεστάκη ο Χατζημηνάς απέκρουσε σε κόρνερ.
65′ Ο Ν. Βρετός βρίσκει και χώρο και κάνει το σουτ στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Βλαχάκη.
69′ Φάουλ του Γιακουμάκη ο Φραγκιαδάκης στην πλάτη της άμυνας “τσιμπάει” την μπάλα αλλά πέφτει στα πόδια του και μπλοκάρει ο Βλαχάκης.
90+2′ Ο Περδικάκης βγάζει σε θέση βολής τον Βεστάκη, που πάει να “κρεμάσει” τον Χατζημηνά αλλά η μπάλα προσκρούει στη συμβολή των δοκών.
90+2′ Στην αντεπίθεση για τον ΠΟΑ ο Τριανταφύλλου απείλησε με σουτ από πλάγια θέση αλλά ο Βλαχάκης απέκρουσε σε κόρνερ.

Διαιτητής: Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)
Βοηθοί: Κοκμοτός-Βυζιργιανάκης (Ρεθύμνου)

ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ (Γιάννης Κατσούλης): Βλαχάκης, Σφακιωτάκης, Σηφάκης, Κομπογεννητάκης, Σάμπα (56′ Γαλανίδης), Δασκαλάκης, Ταταράκης (87′ Γωνιωτάκης), Γιακουμάκης, Κελέση (67′ Περδικάκης), Ντεντάκης, Βεστάκης.

ΠΟ Ατσαλένιου (Βασίλης Κρασανάκης): Χατζημηνάς, Κ. Βρετός, Πετράκης, Γιακουμάκης, Καρβελάς (84′ Παπαδομιχελάκης), Χατζηανδρέου, Πετράς, Ρουμπάκης (84′ Μπουτσάκης), Φραγκιαδάκης (90+3′ Ρωμανάκης), Ν. Βρετός, Τριανταφύλλου.