Ποδαρικό με νίκη στα πλέι οφ, 3-1 τον Διαγόρα

Εργοτέλης | 28 Απριλίου 2021, 17:37

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έκαμψε την αντίσταση του Διαγόρα στο Παγκρήτιο ο Εργοτέλης που επικράτησε με 3-1 στην πρεμιέρα των πλέι οφ.

/Bella Pizza

Σε “πλούσιο” και “χορταστικό” παιχνίδι με τέσσερα γκολ, χαμένο πέναλτι, δοκάρι, ακυρωθέν γκολ και πολλές καλές στιγμές μπροστά τις δύο εστίες η Κρητική ομάδα προηγήθηκε νωρίς και ισοφαρίστηκε πριν συμπληρωθεί το 25λεπτο. Οι παίκτες του Εργοτέλη “χτύπησαν” εις διπλούν στο τελευταίο δεκάλεπτο για να φθάσουν στη νίκη.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης στο Παγκρήτιο στάδιο:

1′ Ο Κόνραντ βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Μπίντση, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

4′ ΓΚΟΛ 1-0. Η Κρητική ομάδα αναπτύχθηκε από τα δεξιά, ο Κατσούρι έκανε την παράλληλη πάσα, ο Κόνραντ άφησε τη μπάλα να περάσει και ο Κοκκίνης με πλασέ από το ύψος του πέναλτι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

8′ Ο Σανδραβέλης βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Εργοτέλη από δεξιά (μετά από κάθετη μπαλιά του Μασούρα), αλλά το πλασέ που επιχείρησε απέναντι από τον Κατσιμήτρο ήταν άστοχο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

15′ Ο Τσέλιος εντός περιοχής από καλή θέση, έπειτα από πάσα του Κωστανάσιου, επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στους αμυνόμενους κι απομακρύνθηκε.

24′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Αλάεφ πάσαρε στον κενό χώρο στον Μπαστακό, ο οποίος με κοντινό πλασέ ισοφάρισε για τον Διαγόρα.

27′ ΔΟΚΑΡΙ. Ο Κατσιμήτρος έκανε βολέ από το ένα τέρμα στο άλλο, ο Μπίντσης πραγματοποίησε κακή έξοδο με τη μπάλα να περνά από πάνω του, αλλά ο Κόνραντ βρήκε ελάχιστα τη μπάλα προ κενής εστίας κι αυτή προσέκρουσε στο δοκάρι.

31′ Σουτ του Σερβιλάκη, ο Μπίντσης σε ετοιμότητα μπλόκαρε.

35′ Ωραία κίνηση και σουτ του Κωστανάσιου εντός περιοχής έπειτα από πάσα του Μπουρσέλη, μπλόκαρε εύκολα ο Μπίντσης.

40′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη, ο αέρας αλλάζει την πορεία της μπάλας, ο Μπίντσης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια αλλά χτύπησε (με το σώμα του) στο δοκάρι.

45+4′ Στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ο Ρουγκάλας έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σανδραβέλη κι επιχείρησε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει στον Σερβιλάκη στην κλειστή γωνία του τέρματος του Κατσιμήτρου.

60′ Σέντρα του Κατσούρι από δεξιά, η μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, ο Μπουρσέλης πλάσαρε ΑΛΛΆ ο τερματοφύλακας του Διαγόρα απέκρουσε σωτήρια.

63′ Ο Κοκκίνης μπήκε στην περιοχή του Διαγόρα με καλές προϋποθέσεις, όμως το πλασέ που επιχείρησε ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Μπίντσης.

65′ Ο Νάτσης βρέθηκε μόνος στην περιοχή του Εργοτέλη, αλλά το πλασέ που επιχείρησε ήταν άστοχο.

70′ ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Ποζατζίδης ανατράπηκε εντός περιοχής με τον Τσακαλίδη να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ενάλεβε ο Μανουσάκης, ο οποίος αστόχησε καθώς η μπάλα πήγε αρχικά στο δοκάρι και στη συνέχεια πέρασε άουτ.

74′ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Ο Κόατενγκ σκόραρε για λογαριασμό του Εργοτέλη (έπειτα από μπαλιά του Κοκκίνη), αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ.

75′ Δυνατό πλασέ απ’ τον Τσιαντούλα, η μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κατσιμήτρου.

77′ Ο Κόνραντ έκανε την κούρσα βρέθηκε σε πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή, αλλά το πλασέ του ήταν κακό.

80′ Ο Κόατενγκ αποφάσισε να ολοκληρώσει μόνος του τη φάση από δεξιά (ενώ δίπλα του βρισκόταν δύο παίκτες του Εργοτέλη) με τον Μπίντση να αποκρούει με τα πόδια το πλασέ του.

82′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Μανουσάκης μπήκε στην περιοχή έπειτα από πάσα του Πέιου και δυνατό σουτ νίκησε τον Μπίντση ξαναδίνοντας το προβάδισμα στον Εργοτέλη.

87′ ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Κόατενγκ ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Ρουγκάλα με τον διαιτητή να δείχνει για δεύτερη φορά την άσπρη βούλα.

88′ ΓΚΟΛ 3-1. Αυτή τη φορά την εκτέλεση ανέλαβε ο Κόατενγκ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)
Βοηθοί: Πάτρας (Μακεδονίας) – Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Βουρνέλης (Μακεδονίας)
Παρατηρητής: Γιαννουγλίδης (Αθηνών)

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Κατσούρι (66′ Ντουμάνης), Σερβιλάκης (46′ Ποζατζίδης), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέιος, Τσέλιος (62′ Άππι), Μπουρσέλης, Κοκκίνης (66′ Κόατενγκ), Κωστανάσιος (46′ Μανουσάκης), Κόνραντ.

Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Σανδραβέλης (46′ Γεωργίου), Νάτσης, Ρουγκάλας, Κωστούλας, Μανωλάκης, Λινάρδος (58′ Τσιαντούλας), Αλάεζ (46′ Σμυρλής), Μπαστάκος, Μασούρας (58′ Αθανασίου), Δημητρούλας.