Πικρή ήττα στο 90′ στο Ελ Πάσο

Χανιά | 8 Μαΐου 2016, 17:59

Ενα γκολ στο 90ο λεπτό για την Καλλιθέα στέρησε στον Κισσαμικό την απόσπαση του θετικού αποτελέσματος... Η χανιώτικη ομάδα "προδόθηκε" στο τέλος χάνοντας με σκορ 2-1 στον αγώνα για την 31η αγωνιστική, τη στιγμή μάλιστα που ήταν αυτή που είχε ανοίξει το σκορ!

/Bella Pizza

Πώς έγινε το 0-1… 2-1 για την Καλλιθέα; Χρειάστηκε οι γηπεδούχοι να ισοφαρίσουν σχεδόν αμέσως μετά το γκολ που δέχτηκαν από τον Τζημογιάννη στο 31′, πετυχαίνοντας το 1-1 στο 37′ από το πλασέ του Σταμόπουλου, για να γίνει το 2-1 από τον Φράγκο στο 90′, με τους παίκτες του Κισσαμικού να χάνουν τη μπάλα στη μεσαία γραμμή και να δίνεται έτσι η ευκαιρία στην Καλλιθέα να ξεδιπλώσει αντεπίθεση και να φτάσει στην επίτευξη της νίκης.

Δυστυχώς, ο τρόπος που χάθηκε η ισοπαλία και το θετικό αποτέλεσμα για τον Κισσαμικό είναι πολύ άσχημος, αλλά… έτσι είναι η μπάλα.

Να σημειωθεί πάντως ότι ο Κισσαμικός ταξίδεψε με μόλις 16 παίκτες στην Αθήνα για να δώσει αυτό το παιχνίδι, καθώς δεν βρέθηκαν διαθέσιμα αεροπορικά εισιτήρια λόγω της απεργίας των πλοίων.

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ

4′ Ο Σταμόπουλος εκτελεί το κόρνερ με πάσα, η μπάλα τού επιστρέφει, επιχειρεί τη σέντρα και ο προωθημένος Μουχτάρης τη βρίσκει με το στήθος, αλλά η μπάλα καταλήγει δίπλα από το δοκάρι του Γιαγκιόζη.
6′ Σέντρα Λεβέντη από δεξιά, ο Μασένα κάνει την προβολή, δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γιαγκιόζη.
10′ Συρτό σουτ Τεγούση, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιαγκιόζη.
14′ Η Καλλιθέα χάνει διπλή ευκαιρία. Σέντρα του Λεβέντη, οι αμυντικοί του Κισσαμικού αδυνατούν να διώξουν σε πρώτο χρόνο, ο Μασένα προσπαθεί να ευνοηθεί, αλλά η μπάλα απομακρύνεται πάνω στη γραμμή.
21′ Καλή ευκαιρία για τον Κισσαμικό. Ο Τσεκρέζι βγαίνει νικητής στο τετ α τετ με τον Ποκόνγκ και παραχωρεί κόρνερ.
21′ Το κόρνερ εκτελεί ο Αυγενικού, η μπάλα δεν απομακρύνεται, στην εξέλιξη της φάσης ο Ποκόνγκ πιάνει μονοκόμματο σουτ, πάνω από την εστία του Τσεκρέζι.
31′ (0-1) Ο Αυγενικού εκτελεί το κόρνερ, ο Τζημογιάννης πηδά ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά δίνει το προβάδισμα στον Κισσαμικό!
37′ (1-1) Ο Μασένα δίνει αριστερά στον Σταμόπουλο, που μπαίνει στην περιοχή και από ελαφρώς πλάγια θέση πλασάρει και φέρνει το ματς στα ίσα.
65′ Σουτ από τον Σταύρου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, άουτ.
66′ Ο Σαπαλίδης παραβιάζει την εστία του Τσεκρέζι, αλλά έχει υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ.
72′ Φάουλ για την Καλλιθέα με τον Σταύρου, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γιαγκιόζη.
75′ Φάουλ για την Καλλιθέα πάλι με τον Σταύρου, η μπάλα στρώνεται στον Κατσικογιάννη, που σουτάρει και τη στέλνει άουτ.
90′ (2-1) Λάθος του Κισσαμικού στη μεσαία γραμμή, βγαίνει στην αντεπίθεση η Καλλιθέα, η μπάλα φτάνει στον Φράγκο, ο οποίος προ κενής εστίας με κοντινό πλασέ τη στέλνει στα δίχτυα για να δώσει το προβάδισμα στην Καλλιθέα.

Διαιτητής: Σκουλάς (Σερρών)
Βοηθοί: Μητάρης (Ανατολικής Αττικής) – Τζιλίρης (Πειραιά)
4ος: Μήτση (Πειραιά)

Κίτρινες κάρτες: Ευαγγέλου (59′), Μουχτάρης (80′), Κατσικογιάννης (83′), Ντουρμισάι (84′) – Βλάχος (27′), Σαπαλίδης (67′), Γιαννίτσης (72′), Κουρτεσιώτης (78′)

Καλλιθέα (Λουκάς Καραδήμος): Τσεκρέζι, Λεβέντης, Σταμόπουλος, Μουχτάρης, Ευαγγέλου, Κατσικογιάννης, Τεγούσης, Τσίπρας (75′ Ηλιάδης), Σταύρου, Μασένα (58′ Ντουρμισάι), Σμυρλής (67′ Φράγκος)

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Γιαγκιόζης, Τσουβαλτσίδης, Γιαννίτσης, Τζημογιάννης, Κουρτεσιώτης, Ενγκουέμ (89′ Σμίλτος), Σελινιωτάκης, Αυγενικού (80′ Βαττής), Ποκόνγκ, Βλάχος (63′ Μάντζης), Σαπαλίδης.