Ο Κατσικοκέρης “υπέγραψε” την πρώτη ήττα του ΣΥΝΚΑ

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ | 11 Απριλίου 2021, 18:31

Η ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ μπορεί να "έτρεξε" ένα σερί 4 στα 4 στο… πρώτο μέρος της σεζόν στη Γ’ Εθνική, ωστόσο στον πρώτο αγώνα της μετά τη διακοπή υπέστη την ήττα στις Αρχάνες από τον Γιούχτα.

Οι “πράσινοι” κατάφεραν να επιβληθούν με 2-0, καθαρίζοντας το παιχνίδι, που είχε κριθεί ίσως το πιο ενδιαφέρον για την 5η αγωνιστική. Το ΣΥΝΚΑ παραμένει παρ’ όλα αυτά στην κορυφή, μετά την ισοπαλία του ΠΟΑ με τον Αρη Σούδας.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη τους, ανεβαίνοντας στους 8 βαθμούς, χάρη στα γκολ από τον πολύπειρο, Νίκο Κατσικοκέρη, ο οποίος άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε ο Σφυρογιαννάκης από την ανατροπή του Τρικουνάκη ενώ λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, στο 53′, ο ίδιος παίκτης πέτυχε και το 2-0 με πλασέ μετά από σέντρα του Σφυρογιαννάκη.

Καλύτερες φάσεις για το ΣΥΝΚΑ με το ματς στο 0-0 αρχικά με τον Βαρουξάκη και στη συνέχεια με τον Κόλα όπου η μπάλα και στις δύο περιπτώσεις έφυγε άουτ.

Η χανιώτικη ομάδα ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες όταν στο 75′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Αργυρουδάκης.

Διαιτητής: Ρ. Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου). Βοηθοί: Δασκαλομαρκάκης – Βαρβαντάκης (Ρεθύμνου)

Γιούχτας (Μηνάς Πίτσος): Κόλλιας, Γερακιός, Μαυροειδής, Ραπτάκης, Τζανής, Πλουσής, Μαυρομάτης (89′ Κουτσογιαννάκης), Πλουσής Β., Σφυρογιαννάκης (65′ Ξηρός), Κατσικοκέρης (79′ Ανωγειανάκης), Σαββίδης (89′ Κασσωτάκης)

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ (Γιώργος Ριτζάκης): Βλαχάκης, Παληγεώργος, Τρικουνάκης (60′ Γιακουμάκης), Αφράτης, Μάστορας (30′ λ.τρ. Γιαννακούρος), Μαθιουδάκης, Σκουλάς (80′ Κοντορινάκης), Νικόλτσης, Βαρουξάκης, Κόλα, Αργυρουδάκης

Πηγή φωτ.: grandsport.gr