Με το αγαπημένο του… θρίλερ ο ΑΟΚ Χανιά | pics

Α.Ο.Κ. Χανιά | 1 Νοεμβρίου 2020, 19:02

Με τον τρόπο που του… αρέσει, με ακόμη ένα θρίλερ ο ΑΟΚ Χανιά επικράτησε του Κρόνου Αγίου Δημητρίου, με 82-75 στην παράταση, στο κλειστό του Κλαδισού.

Η χανιώτικη ομάδα πανηγύρισε την 3η νίκη της σε τέσσερα παιχνίδια, στο τρίτο της παιχνίδι που οδηγείται σε παράταση. Από την άλλη ο Κρόνος με ματς λιγότερο έχει ρεκόρ 1-2.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν “ανοιχτό” και το σκορ πήγε ψηλά, με τον ΑΟΚ να πηγαίνει στ’ αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 42-36 (20-16 στο πρώτο δεκάλεπτο, 22-20 στο δεύτερο).

Στο δεύτερο τα “παιδιά” του Α. Κεσαπίδη μπήκαν δυναμικά και έφτασαν στο 49-41 με καλάθι του Γοργόνη. Ο Κρόνος όμως “απάντησε” και με σερί 11-0 πήρε προβάδισμα στο σκορ με 52-49, έχοντας καθοριστικό παίκτη στο διάστημα αυτό τον Σκάνδαλο. Ο ΑΟΚ με “μπροστάρη” τον Κιγμέτογλου “επέστρεψε” και με τρίποντο του έμπειρου πάουερ φόργουορντ ισοφάρισε σε 54-54 (ο ίδιος είχε μειώσει και σε 51-52). Το τρίποντο του Ξιούρα στο φινάλε της τρίτης περιόδου έφερε τον Κρόνο ξανά σε θέση οδηγού με σκορ 59-57.

Με καλάθι του Χουχούμη ο ΑΟΚ ισοφάρισε 63-63 και στη συνέχεια με τους Γοργόνη και Χουχούμη έφτασε και στο προβάδισμα των τεσσάρων πόντων (67-63). Με τρίποντο του Κιγμέτογλου τα Χανιά έδειχναν κοντά στη νίκη (70-65), αλλά στο τελευταίο λεπτό φανέρωσαν τάσεις… αυτοχειρίας. Με τρίποντο του Νάτσου οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο δίποντο (70-68) και πήραν και την κατοχή 48’’ πριν από το φινάλε κερδίζοντας φάουλ με τον Βαρσαμούλη, που ευστόχησε για το 70-70. Στη συνέχεια ο ΑΟΚ δεν μπόρεσε να σκοράρει αλλά έβγαλε καλή άμυνα, με τον Πιτούλη να υποπίπτει σε βήματα και την κατοχή να περνάει στη χανιώτικη ομάδα στα 5,8’’ πριν από το τέλος. Στην εκπνοή όμως ο Χουχούμης αστόχησε σε τρίποντο και το ματς πήγε στην παράταση.

Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Ο Κιγμέτογλου σκόραρε για τον ΑΟΚ για το 72-70 συνεχίζοντας τον επιθετικό του… οίστρο έπειτα από το πρώτο ημίχρονο όπου είχε 1 πόντο (13 στο δεύτερο – 2 στην παράταση). Με 1/2 βολές ο Χουχούμης “έγραψε” το 73-70, για να μειώσει άμεσα ο Πιτούλης στον πόντο (73-72). Ο Χουχούμης αστόχησε σε ακόμη ένα τρίποντο, αλλά ο Μανάκας πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ και με 1/2 βολές έκανε το 74-72. Ο Σκάνδαλος στην επόμενη επίθεση αστόχησε και ο Χουχούμης μάζεψε ένα κρίσιμο ριμπάουντ, για να κερδίσει και φάουλ στη συνέχεια που τον έστειλε στη γραμμή, όπου ευστόχησε σε μία βολή για το 75-72. Η καλή άμυνα του ΑΟΚ έφερε το λάθος του Βαρσαμούλη και στα 2’10’’ πριν το τέλος έγινε το 77-72 με φόλοου του Μανάκα σε άστοχο λέι-απ του Γοργόνη. Η χανιώτικη ομάδα έπαιξε νέα καλή άμυνα και δεν άφησε τον Σκάνδαλο να μειώσει για να αστοχήσει στη συνέχεια σε τρίποντο ο Γοργόνης, που διαμαρτυρήθηκε για φάουλ.

Με παλικαρίσιο καλάθι ο Βαρσαμούλης μείωσε σε 77-74 κερδίζοντας και το φάουλ από τον Μανάκα στο 1’12’’ πριν από το φινάλε. Στη βολή ήταν εύστοχος μειώνοντας κι άλλο σε 77-75. Στα 56’’ πριν το φινάλε ο Χουχούμης “απάντησε” με παλικαρίσιο καλάθι για το 79-75 και πήρε και το φάουλ και μαζί την ευκαιρία να δώσει “μαξιλαράκι ασφαλείας” στα Χανιά, πράγμα που έκανε ευστοχώντας και στη βολή για το 80-75. Ο Δρίβας αστόχησε στο τρίποντο και ο Μανάκας πήρε ένα καθοριστικό ριμπάουντ, για να στείλουν στα 28’’ οι φιλοξενούμενοι τον Χουχούμη στις βολές. Ο πρώτος σκόρερ του ΑΟΚ ευστόχησε και στις δύο για το 82-75, που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Καρακάσης – Μακρόπουλος – Λάμπος
Τα δεκάλεπτα: 20-16, 42-36, 57-59, 70-70 κ.α., 82-75

ΑΟΚ Χανιά (Ανδρέας Κεσαπίδης): Χουχούμης 26 (11/13 βολές, 6/8 διπ., 1/10 τριπ., 6 ριμπ., 7 ασ.), Καβαλαράκης, Αλεξίου, Γοργόνης 12, Ζανιδάκης 2, Ψαράς 8 (1), Κιγμέτογλου 16 (2 τρ., 7 ριμπ.), Αδοντάκης, Σανδραμάνης 3, Παναρετάκης 3, Μανάκας 12 (11 ριμπ.).

Ομαδικά στατιστικά: 21/30 βολές, 23/40 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 40 ριμπάουντ (28-12), 17 ασίστ, 1 κλέψιμο, 11 λάθη

Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Βαγγέλης Δεγάϊτας): Σκάνδαλος 10, Τάτσης 4, Νάτσος 9 (2), Ξιούρας 9 (3), Δρίβας 8 (2), Γιαννακόπουλος 1, Χρήστου, Πιτούλης 7 (1), Κουλούρης, Βαρσαμούλης 20, Τσάβος 7, Κοσσάρας.

Ομαδικά στατιστικά: 13/15 βολές, 19/40 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 30 ριμπάουντ (25-5), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη