Κοντά στην άνοδο το Μαρούσι – Νίκησε τον Τρίτωνα

Γ' Εθνική Μπάσκετ | 13 Μαρτίου 2016, 0:17

Πολύ κοντά στην άνοδο στην Β' Εθνική κατηγορία του μπάσκετ βρίσκεται το Μαρούσι, μετά την νίκη του, το Σάββατο (12/3) επί του Τρίτωνα, σε εξ αναβολής ματς της 18ης αγωνιστικής.

Το Μαρούσι επικράτησε, στο τοπικό ντέρμπι, του Τρίτωνα με 65-57 (στο κλειστό του Αγίου Θωμά και βρίσκεται μια ανάσα από την άνοδο, αφού έχει στρογγυλοκαθίσει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του 2ου ομίλου Νότου.

Για 30’λεπτά το ματς ήταν ντέρμπι, αλλά το Μαρούσι με πρωτεργάτες τους Ξυδά και Μπαλάφα πήρε προβάδισμα 59-52, 3:20” πριν το τέλος του ματς. Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του basketblog, το ματς διεκόπη σε εκείνο το σημείο, λόγω της εισόδου του εφόρου του γυναικείου τμήματος της ομάδας στο γήπεδο (οι δύο ομάδες βρίσκονται κι εκεί στον ίδιο όμιλο), με σκοπό του ιδίου να απευθυνθεί στον πρόεδρο και τον προπονητή του Τρίτωνα, οι οποίοι διαμαρτύρονταν έντονα για εκπρόθεσμο σουτ, στο τρίποντο του Ξύδα. Οι παίκτες του Μιχάλη Μιχελάκου πήγαν στα αποδυτήρια και η διακοπή διήρκεσε περίπου 45 λεπτά, με την εξέδρα των οργανωμένων οπαδών του Αμαρουσίου να εκκενώνεται.

Μόλις το ματς ξανάρχισε, οι γηπεδούχοι συνέχισαν από εκεί που είχαν… σταματήσει και έφεραν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο χάρη σε νέο τρίποντο του Μπαλάφα, με δύο λεπτά να απομένουν (62-52). Κάπου εκεί, οι φίλαθλοι άρχισαν να φωνάζουν συνθήματα σχετικά με την άνοδο, και δεν είχαν άδικο φυσικά. Το τελικό σκορ, φέρνει το Μαρούσι στο ρεκόρ 17-3 και τον Τρίτωνα στο 14-5, με το ματς της Τετάρτης (16/3) απέναντι στον Πρωτέα Βούλας, να είναι καθοριστικής σημασίας στην υπόθεση του προβιβασμού στην τρίτη τη τάξει κατηγορία.