Η πρώτη ήττα μετά από 1,5 μήνα και η άμυνα… μπετόν που δέχτηκε 2 γκολ

Χανιά | 9 Μαΐου 2016, 19:52

Ενάμιση μήνα είχε να ηττηθεί ο Κισσαμικός μετά το 2-1, σκορ με το οποίο έχασε στο Ελ Πάσο από την Καλλιθέα. Η τελευταία φορά ήταν στις 20 Μαρτίου και τον αγώνα στη Λάρισα απέναντι στην ΑΕΛ.

/Bella Pizza

Μάλιστα τότε ο Κισσαμικός είχε χάσει με ένα “τραβηγμένο” πέναλτι που είχε δοθεί σε βάρος του Τζημογιάννη, αλλά αυτό πια λίγη σημασία έχει. Το θέμα είναι ότι μετά από αρκετό καιρό ο Κισσαμικός έχασε και αυτό συνέβη για 7η φορά φέτος. Το άσχημο είναι κιόλας ότι θα μπορούσε αυτή η ήττα να την είχε αποφύγει, εφόσον δεν είχε δεχθεί το γκολ στο σημείο που σημειώθηκε και εν ολίγοις ήταν πιο προσεκτική η ομάδα στα τελευταία κρίσιμα λεπτά…

Επίσης, μεγάλο ενδιαφέρον έχει να σημειωθεί ότι η άμυνα… μπετόν του Κισσαμικού όπως αποδείχτηκε φέτος, δέχτηκε 2 γκολ μετά από πάρα πολλές αγωνιστικές! Η τελευταία φορά ήταν η 6η στον αγώνα με τη Λάρισα που είχε γίνει στο Γάλλο στο Ρέθυμνο όταν είχε λήξει ισόπαλος με 2-2. Από τότε είτε δεν… δεχόταν γκολ είτε εφόσον συνέβαινε αυτό, γινόταν μόλις μία φορά! Εξ ου ίσως και οι σχετικές “επισημάνσεις” από πλευράς προπονητή του Κισσαμικού να μη χαλάσουν τώρα, στα τελευταία παιχνίδια, οι πολύ καλές εντυπώσεις που έχει αφήσει η ομάδα του όλη την περίοδο.

Από εκεί και πέρα, απομένουν ακόμα τρία ματς για τον Κισσαμικό, που σίγουρα αυτό που θέλει, είναι να μπορέσει να τα ολοκληρώσει με όσο το δυνατόν καλύτερο τρόπο. Ειδικότερα τα δύο είναι εντός έδρας με Παναχαϊκή και Αναγέννηση Καρδίτσας ενώ το τρίτο είναι στην έδρα της Κέρκυρας. Ο στόχος της 5ης θέσης έχει δυσκολέψει, με τη Λαμία να έχει πια τον πρώτο λόγο, αλλά αυτό που θα επιδιώξει ο Κισσαμικός είναι να κυνηγήσει όσες πιθανότητες του αναλογούν, καθώς επίσης και να διατηρήσει τα ηνία της 6ης…