Επιστροφή στις νίκες με ανατροπή

Νέος Ηρακλής Άπτερα | 20 Νοεμβρίου 2016, 14:26

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψαν το πρωί της Κυριακής τα Άπτερα, που πήραν το "διπλό" στα Νεροκούρου με 3-1 κόντρα στον τοπικό Νέο Ηρακλή.

Τα Άπτερα μάλιστα βρέθηκαν σε ακόμα ένα παιχνίδι πίσω στο σκορ στα πρώτα λεπτά για να κάνουν πάλι τελικά την ανατροπή και να πάρουν τη νίκη στο τέλος.

Ο Κωνταντουδάκης ήταν αυτός που έβαλε το Νέο Ηρακλή μπροστά στο σκορ στο 25’, κάνοντας το 1-0. Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ξεκίνησε από το 55’ όπου κέρδισαν πέναλτι με τον Τσικουδάκη και ο Παπαβασιλείου ευστόχησε, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στη φάση αυτή αποβλήθηκε ο Αυγέρος για τον Νέο Ηρακλή. Μάλιστα στο 60’ ο Ν. Ηρακλής έμεινε με 9 παίκτες, καθώς αυτή τη φορά αντίκρισε την κόκκινη κάρτα ο Ξανθάκης. Στο 80’ υπήρξε ακόμα μία αποβολή στο παιχνίδι, για τα Άπτερα με τον Ζιώγα για δυνατό μαρκάρισμα, παρ’ όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι αξιοποίησαν το αριθμητικό πλεονέκτημα στα επόμενα λεπτά.

Το γκολ της ανατροπής για τα Άπτερα ήρθε στο 85’ με τον Παπαβασιλείου να εκτελεί το φάουλ και την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα του Τζουβαδάκη για το 1-2. Ο Τσικουδάκης διαμόρφωσε το τελικό 1-3 στο 89’ για την ομάδα του Γιάννη Χαζηράκη, που πήρε μία σπουδαία νίκη στο φινάλε του αγώνα.

Διαιτητής: Σινιοράκης
Βοηθοί: Κατσαρός-Αποστολάκης

Νέος Ηρακλής Νερ. (Σπύρος Γαλάνης): Τζουβαδάκης, Στυλιανουδάκης (25’ λ.τρ. Κορωνάκης), Αυγέρος, Γυρβαλάκης, Παπαδάκης, Καλυκάκης, Μπομπολάκης (60’ Ι. Πολάκης), Ξανθάκης, Γιαννακούρος, Μελίδης (85’ Δελήμπασης), Κωνσταντουδάκης

Άπτερα (Γιάννης Χαζηράκης): Μάρκου, Χατζηδάκης, Κουναλάκης, Νικολούλιας, Ζιώγας, Καρβουνιάρης (55’ Νταουντάκης), Παπαβασιλείου, Α. Τσικουδάκης, Σολανάκης (75’ Κρίστου), Μαρινάκης, Β. Σελενίτσα (70’ Τζ. Σελενίτσα)