Έχασε (1-3) από την Λαμία! Ε, και…; – “Τέλος” ο Γράφας!

Χανιά | 16 Μαΐου 2016, 17:57

Την ήττα με 3-1 από την Λαμία γνώρισε ο Α.Ο.Χανιά από την Λαμία στο γήπεδο των Περιβολίων, ωστόσο τα υπόλοιπα αποτελέσματα ήταν τέτοια που διατηρούν την ομάδα στην κατηγορία.

Εάν επιβεβαιωθούν οι πληροφορίες ότι ο ΑΟΧ δεν θα υποστεί αφαίρεση βαθμών για το ματς με την Κέρκυρα τότε οι “μπλε” θα σωθούν απο σήμερα… Και μαθηματικά αφού Παναχαϊκή και Πανελευσινιακός έχασαν για την 32η αγωνιστική.

Πέραν του αγωνιστικού, η είδηση της ημέρας ήταν ότι ο Θωμάς Γράφας (ξανα) αποτελεί παρελθόν! Η επίσημη ενημέρωση που υπάρχει είναι για οικογενειακούς λόγους… Στον πάγκο, στο ματς με την Λαμία έκατσε ο Κυριάκος Γρηγοράκης (προπονητής της γυναικείας ομάδας)!

Σε αγωνιστικό επίπεδο, ο ΑΟΧ έφαγε το πρώτο γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Σιατραβάνη. Βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισε με τον Παλιάτισο στην αρχή της επαναλάψης, αλλά η ποιοτικότατη Λαμία καθάρισε το ματς μέσα σε ένα 6λεπτο, μεταξύ 78′ και 84′, με τους Σιατραβάνη και Πίντο.

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ

3’ Ο Κοτσώνης κάνει την προβολή από κοντά αλλά δεν μπορεί να «νικήσει» τον Πρίφτη που απομακρύνει την μπάλα.

10’ Φάουλ του Γιαλούση, κεφαλιά του Τόσκα δεν θα βρει στόχο.

15’ Σέντρα του Ιωαννίδη, κεφαλιά του Γκέσιου, απέκρουσε ο Πίτκας.

15’ Σουτ του Πίντο, μπλόκαρε ο Πρίιφτης.

27’ Από λάθος της άμυνας του ΑΟΧ, ο Καραγιάννης βρέθηκε στην περιοχή αλλά το σουτ κατέληξε άουτ.

45+1 ΓΚΟΛ ΛΑΜΙΑ! Ο Γιόνε Πίντο παίρνει την μπάλα καθαρά με το χέρι, πασάρει στον Καραγιάννη, εκείνος στον Σιατραβάνη που πλασάρει στην έξοδο τον Πρίφτη και κάνει το 0-1 για την Λαμία!

48’ ΓΚΟΛ ΑΟΧ! Σέντρα Δεινόπαπα, εξαιρετική κεφαλιά του Παλιάτσιου και 1-1 ισοφαρίζει ο ΑΟΧ!

59’ Σέντρα Νεόφυτου από κοντά και σε κενή εστία δεν μπορεί να σκοράρει ο Σιατραβάνης.

66’ Από φάουλ του Μασάδο, παραλίγο αυτογκόλ από τον Γιαλούση, αλλά ο Πίτκας ήταν σε καλή θέση.

78’ ΓΚΟΛ ΛΑΜΙΑ! Εξαιρετική κάθετη μπαλιά στον Σιατραβάνη ο οποίος ντριμπλάρει και τον Πρίφτη και κάνει το 1-2 για την Λαμία!

84’ ΓΚΟΛ ΛΑΜΙΑ! Από ωραία σέντρα του Καραλή, «βολ πλανέ» του Γιόνε Πίντο και 1-3 για την Λαμία!

90′: Κόκκινη κάρτα στον Τζόκιτς με δεύτερη κίτρινη. Την επιδίωξε μετά από εντολή του προπονητή του για να χάσει ένα ματς.

Διαιτητής: Αντωνίου (Αθηνών)

Βοηθοί: Κορτσέσης (Αθηνών)

Καραγιαννίδης (Αθηνών).

Α.Ο.ΧΑΝΙΑ (Κ.ΓΡΗΓΟΡΑΚΗΣ): Πρίφτης, Ιωαννίδης, Παγώνης (46’ Δεινόπαπας), Μπριλάκης, Γκέσιος, Μασάδο, Τσούτσης, Ρίκκα, Παλιάτσιος (65’ Νύκταρης), Καρτσαμπάς, Διαμαντόπουλος (46’ Χατζηλιάδης).

ΛΑΜΙΑ (Δ.ΣΠΑΝΟΣ): Πίτκας, Καραγιάννης (58’ Καραλής), Γιόνε Πίντο Ντα Σίλβα (90’ Παπαργυρίου), Σιατραβάνης, Γιαλούσης, Νεόφυτος, Τόσκας (74’ Φάμπιο), Κοτσώνης, Μπουλούλης, Τζόκιτς, Κυριακόπουλος.