Δεν έβγαλε νικητή η μάΧη των Μουρνιών (0-0)

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ | 28 Απριλίου 2021, 18:29

Ισόπαλο χωρίς γκολ (0-0) ολοκληρώθηκε το ντέρμπι των Μουρνιών μεταξύ ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ-ΠΟΑ. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Χατζηανδρέου στο 80’.

Το ΣΥΝΚΑ μπορεί να αισθάνεται ικανοποιημένο από την ισοπαλία παρότι στο τελευταίο δεκάλεπτο βρέθηκε να παίζει με παίκτη παραπάνω, καθώς ουσιαστικά ο ΠΟΑ ήταν η ομάδα που κυνήγησε περισσότερο το γκολ και βασικά είχε τις κυριότερες ευκαιρίες. Ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Αντ. Ανδρουλάκη άσκησε μεγάλη πίεση προς την πλευρά των γηπεδούχων, αλλά οι ευκαιρίες που δημιούργησε με τους Ρουμπάκη και Αναστασιάδη δεν κατέληξαν στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το ΣΥΝΚΑ ισορρόπησε την απόδοση του, μην επιτρέποντας ουσιαστικά στον ΠΟΑ να δημιουργήσει φάσεις. Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με την αποβολή που υπήρξε για τον Ατσαλένιο προσπάθησε να φτάσει στη νίκη, αλλά ουσιαστικά δεν του βγήκε η φάση.

Σε κάθε περίπτωση το ΣΥΝΚΑ διατηρείται στην κορυφή του κρητικού ομίλου, πετυχαίνοντας το στόχο του, που ήταν σε αυτό το παιχνίδι να μην πέσει από την 1η θέση. Από την άλλη, ο ΠΟΑ βάσει ευκαιριών χάνει την ευκαιρία να καταφέρει την ανατροπή και ν’ ανέβει αυτός στην κορυφή.

Το φιλμ του αγώνα

3’ Σουτ από τον Πατηνιώτη εκτός περιοχής η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.
14’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Κερμενίδη άουτ.
25’ Μεγάλη φάση για τον ΠΟΑ από τη σέντρα του Μέμμου, το δυνατό σουτ του Ρουμπάκη αποκρούει σωτηρία ο Βλαχάκης.
26’ Εκτέλεση κόρνερ του Κερμενίδη, η κεφαλιά από τον Αναστασιάδη περνά άουτ.
31’ Σπουδαία φάση για το ΣΥΝΚΑ, από την παράλληλη σέντρα του Κόλα, η μπάλα περνά από τον Βαρουξάκη που δεν μπορεί να κάνει την προβολή.
45+ Ημίχρονο με σημαντική φάση για το ΣΥΝΚΑ. Από την εκτέλεση φάουλ του Αφράτη, η κεφαλιά αδύναμη του Νταγκουνάκη καταλήγει πάνω στον Γιαγκόζη.
64’ Ο Καιμακαμούδης μέσα στην περιοχή παίρνει τη μπάλα αλλά το σουτ που επιχειρεί κοντράρει πάνω στον Τρικουνάκη
75’ Σουτ του Σέντα άουτ.
80’ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Χατζηανδρέου λόγω σκληρού μαρκαρίσματος στον Γιαννακούρο.

Διαιτητής: Ταμπουρατζής (Λασιθίου)
Βοηθοί: Φραγκιαδάκης – Κοκοτάκης (Λασιθίου)

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ (Γιώργος Ριτζάκης): Βλαχάκης, Παληγεώργος, Νταγκουνάκης, Τρικουνάκης, Αφράτης, Μαθιουδάκης (68’ λ.τρ. Γιαννακούρος), Κόλα, Σκουλάς, Βαρουξάκης (90+3’ Δρικάκης), Νικόλτσης, Αργυρουδάκης (46’ Κοντορινάκης)

ΠΟΑ (Αντώνης Ανδρουλάκης): Γιαγκόζης, Νάτος, Αναστασιάδης, Ρουμπάκης (84’ Δωματάς), Τσιρούδης (66’ Νίκολι), Χατζηανδρέου, Καϊμακαμούδης, Κερμενίδης, Γκελοσάνι, Μέμμος (60’ Σένκα), Πατηνιώτης