2/2 με… ζόρια για τον Ηρόδοτο

Γ' Εθνική 22 Οκτωβρίου 2020, 17:52

Ο Ηρόδοτος έγινε η τέταρτη ομάδα του 10ου ομίλου που διπλασίασε τις νίκες της, αν και τα… χρειάστηκε απέναντι στον Ρεθυμνιακό (2-0).

Με υπηρεσιακό τον Ανδρέα Ξυδάκη οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους, κόντρα στο μαχητικό σύνολο του Γιώργου Λυρώνη.

Ο Μυλωνάς όπως και στην πρεμιέρα με τον Πόρο σκόραρε με πέναλτι για το 1-0 στο 65’, με τον Ρεθυμνιακό να “αγγίζει” την ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις στη συνέχεια. Στο 84’ είχε διπλή ευκαιρία με τον νεοαποκτηθέντα Παστορίνι και στο 87’ με τον Αντιασβίλι. Τελικά στις καθυστερήσεις ο Δ. Κοιλιάρας έδιωξε οριστικά το άγχος για τον Ηρόδοτο κάνοντας το 2-0.

Οι φάσεις του αγώνα
5’ Σουτ του Δελήμπαση η μπάλα μακριά από την εστία.
13’ Ωραία κάθετη πάσα του Κουσίδη ο Γκίνη στην πλάτη της άμυνας αλλά το σουτ του κοντράρει στον Γεωργούλη και καταλήγει στα χέρια του Κοκκαλά.
19’ Φάουλ του Ι. Κοιλιάρα μπλόκαρε ο Κοκκαλάς.
28’ Σέντρα του Αντιασβίλι ο Σηφακάκης από κοντά δεν πιάνει καλά την κεφαλιά και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία.
38’ Στην καλύτερη στιγμή για τον Ηρόδοτο ο Γκίνη πασάρει στον Κουσίδη, που σουτάρει από πλάγια μέσα στην περιοχή και ο Κοκκαλάς αποκρούει με τα πόδια.
41’ Σέντρα του Ι. Κοιλιάρα η κεφαλιά του Καλαμιώτη βρίσκει στο σώμα του Μπούσδρα και η μπάλα καταλήγει κόρνερ.
46’ Σέντρα του Μυλωνά γυριστό σουτ του Γκίνη άουτ.
52’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρόδοτο, από ενέργεια και γύρισμα του Δ. Κοιλιάρα ο Γκίνη από κοντά με πλασέ στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
62’ Η κεφαλιά του Σηφακάκη κοντράρει σε σώματα και απομακρύνεται η μπάλα από την περιοχή του Ηροδότου.
64’ Φάση διαρκείας για τον Ηρόδοτο. Το σουτ του Γκίνη απομακρύνεται από τον Μπούσδρα, στη συνέχεια ο Ι. Κοιλιάρας θα βγάλει τη σέντρα ο Μυλωνάς θα πάρει την κεφαλιά και ο Γκίνη θα κοπεί σωτήρια με το σουτ του Κασαπάκη να μην είναι καλό στη συνέχεια και να μην πηγαίνει προς την εστία.
66’ ΓΚΟΛ: Ο Γεωργόπουλος καταλογίζει πέναλτι για μαρκάρισμα του Κοκκαλά στον Μυλωνά και ο παίκτης που το κέρδισε ευστοχεί για το 1-0.
70’ Σουτ του Δελήμπαση μπλόκαρε ο Γεωργίου.
73’ Ο Κοκκαλάς μπλοκάρει το σουτ του Ποτουρίδη.
80’ Σέντρα του Καργιωτάκη προβολή του Ποτουρίδη η μπάλα άουτ.
84’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ρεθυμνιακό, από γύρισμα του Μερτίρι ο Παστορίνι σούταρε ο Γεωργίου απέκρουσε με τα πόδια και στη συνέχεια το νέο σουτ του Παστορίνι κόντραρε σε αμυντικό, με διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους για χέρι.
85’ Στην αντεπίθεση για τον Ηρόδοτο ο Δ. Κοιλιάρας με σουτ στέλνει την μπάλα άουτ.
87’ Νέα ευκαιρία για τον Ρεθυμνιακό, από φάουλ του Δελήμπαση ο Αντιασβίλι βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας αλλά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.
90’ Σουτ του Ποτουρίδη μπλόκαρε ο Κοκκαλάς.

Γκολ του Ηροδότου με Ρεθυμνιακό

90+1’ ΓΚΟΛ: Ο Δ. Κοιλιάρας βγήκε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε από πλάγια στην έξοδο τον Κοκκαλά για το 2-0.
90+3’ Από πάσα του Δ. Κοιλιάρα ο Μυλωνάς προσπάθησε να βρει τον Ποτουρίδη αλλά ο Κοκκαλάς μπλόκαρε.

Διαιτητής: Γεωργόπουλος (Χανίων)
Βοηθοί: Καφεσάκης – Κοκοτάκης (Λασιθίου)

Κίτρινες κάρτες: Κασαπάκης (30’), Γκίνη (36’), Αντιασβίλι (40’), Γεωργούλης (49’), Δελήμπασης (72’)

Ηρόδοτος (Ανδρέας Ξυδάκης): Γεωργίου, Καργιωτάκης, Κανδηλάκης, Αρκούδας, Ι. Κοιλιάρας (78’ Μπαλάφας), Κασαπάκης, Κίσσας (46’ Δ. Κοιλιάρας), Καλαμιώτης, Μυλωνάς, Κουσίδης (58’ Ποτουρίδης), Γκίνη.

Ρεθυμνιακός (Γιώργος Λυρώνης): Κοκκαλάς, Τουρνάκης, Μπούσδρας, Γεωργούλης (78’ Παστορίνι), Μυρθιανός, Δελήμπασης, Δροσάκης, Χαλκιαδάκης (60’ Μερτίρι), Αντιασβίλι, Οικονομίκος (71’ Πρινιανάκης), Σηφακάκης.