Ζορίστηκε αλλά το πήρε

Super League 1 18 Δεκεμβρίου 2016, 19:36

Ο Παναιτωλικός έβαλε πολύ δύσκολα στον Ολυμπιακό στο "Καραϊσκάκη" αλλά οι "ερυθρόλευκοι" βρήκαν τον τρόπο για να γυρίσουν το ματς και να πάρουν τη νίκη για την 15η αγωνιστική της Super League.

planakis

Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν με τον Κούσα στο 52′ και απειλούσουν τους πρωταθλητές με μια απρόσμενη γκέλα. Οι “ερυθρόλευκοι” όμως δείχνοντας… χαρακτήρα έκαναν την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήραν μια πολύτιμη νίκη που τους διατηρεί σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες τους.

Ο Σεμπά έφερε το ματς στα ίσια στο 61′ ενώ στο 83ο λεπτό ο Καρντόσο έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Κάτι που θα μπορούσε να είχε κάνει νωρίτερα ο Ανδρούτσος, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κυριακίδη.

Το τελικό 3-1 έγραψε ο Φιγκέιρας στο 85’ με τον Ολυμπιακό έτσι να φτάνει τους 31βαθμούς, ενώ ο Παναιτωλικός έμεινε στους 15.

Γήπεδο: “Γεώργιος Καραϊσκάκης”

Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (ΕΠΣ Ηπείρου)

Βοηθοί: Χασάν Κούλα (ΕΠΣ Ξάνθης), Κυριάκος Μερκενίδης (ΕΠΣ Μακεδονίας)

Ολυμπιακός (Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Βιάνα, Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Μαρτίνς (72′ Ντομίνγκες), Φορτούνης (46′ Ανδρούτσος), Πάρντο (57′ Μανθάτης), Σεμπά, Καρντόσο.

Παναιτωλικός (Ματζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας, Τσοκάνης, Μάκος, Μάρκος Πάουλο, Κλέσιο (89′ Μουνιός), Βιέιρα (82′ Κουτρομάνος), Ουάρντα (73′ Ντα Ρότσα), Μαρκόβσκι.

Γκολ: 61′ Σεμπά, 83′ Καρντόσο, 85′ Φιγκέιρας / 52′ Κούσας

Κάρτες: 45+1′ Μαρτίνς, 68′ Ντα Κόστα / 14′ Κλέσιο, 37′ Μύγας