Υποχρεώθηκε σε ήττα… 2-1 με ψηλά το κεφάλι

Πλατανιάς | 1 Απριλίου 2017, 21:46

Η φάση του β’ ημιχρόνου από την οποία προέρχεται η ισοφάριση για τον Ολυμπιακό και το επιθετικό φάουλ που δεν είδε(;) ο διαιτητής Ζαχαριάδης ήταν το σημείο-κλειδί για τους Πειραιώτες προκειμένου να φτάσουν στη νίκη επί του Πλατανιά με σκορ 2-1.

Μια άδικη ήττα, αφού η εμφάνιση για ένα ακόμα παιχνίδι για τον Πλατανιά ήταν πάρα πολύ καλή. Αλλά, αλλά…

Σε κάθε περίπτωση ο Πλατανιάς έκανε αυτό που έπρεπε. Κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό και τον απείλησε ακόμα και με ήττα μέσα στο σπίτι του. Κατάφερε άλλωστε να πάρει το προβάδισμα στο 43’ με πέναλτι που κέρδισε ο Γιακουμάκης όταν σε γύρισμα της μπάλας προς την περιοχή, ο Φιγκέιρας τη βρήκε με το χέρι. Ο Ζαχαριάδης εντούτοις αντί να υποδείξει το πέναλτι, έδειξε κόρνερ, με τον βοηθό του Λάμπρου, να υποδεικνύει την καθαρή παράβαση! Από τα 11 βήματα ο Μανούσος ήταν εύστοχος κι έτσι έγινε το 0-1.

Στην επανάληψη, ο Πλατανιάς βγήκε αποφασισμένος να συνεχίσει για το καλύτερο και στο 54’ ο Φορτούνης ενώ ρίχνει στο έδαφος τον Καρυπίδη και τον Ζαχαριάδη να μην υποδεικνύει το πεντακάθαρο επιθετικό φάουλ, αφήνοντας το ματς να συνεχιστεί, η μπάλα στη συνέχεια γυρίζει για τον Μάριν που σκοράρει από κοντά για το 1-1… Το τελικό 2-1 έρχεται στο 64’ όταν ο Φιγκέιρας γυρίζει τη μπάλα για τον Ρομαό που σκοράρει με πλασέ.

Το φιλμ του αγώνα

20′ Σέντρα από τον Στάθη κεφαλιά ψαράκι από τον Γιορέντε μαζεύει ο Καπίνο.

25′ Μακρινό σουτ από τον Μανούσο άστοχο.

27′ Ο Στάθης γυρίζει για τον Γιακουμάκη που πασάρει για τον Μανούσο το σουτ του οποίου καταλήγει πάνω στον Καπίνο.

33′ Μακρινό σουτ από τον Φιγκέιρας, ο Σωτηρίου εξουδετερώνει σε κόρνερ.

43′ (0-1) Ο Πλατανιάς κερδίζει πέναλτι σε χέρι του Φιγκέιρας από σουτ του Γιακουμάκη. Ο Μανούσος αναλαμβάνει την εκτέλεση και ανοίγει το σκορ για τον Πλατανιά!

50′ Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον Μανούσο, η μπάλα καταλήγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Σωτηρίου

54′ (1-1) Ο Φορτούνης παρότι κάνει επιθετικό φάουλ στον Καρυπίδη το ματς συνεχίζεται, πασάροντας τη μπάλα για τον Μάριν που σκοράρει από κοντά.

60′ Δυνατό σουτ από τον Μάριν η μπάλα φεύγει άουτ

64′ (2-1) Ο Φιγκέιρας γυρίζει τη μπάλα για τον Ρομαό που με πλασέ δίνει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

67′ Ο Φιγκέιρας διώχνει σωτήρια σε κόρνερ μετά από παράλληλη σέντρα του Γιορέντε σε κενή εστία, αφού ο Καπίνο έχει εξουδετερωθεί.

68′ Ο εκτελεί κόρνερ, ο Σίγκνεβιτς πιάνει την κεφαλιά ανενόχλητος στέλνοντας τη μπάλα άουτ

69′ Ατομική προσπάθεια και σουτ από τον Ανσαριφάρντ, η μπάλα σταματά στο δεξί δοκάρι του Σωτηρίου.

84′ Ο Ρομαό πασάρει για τον Καρντόσο, με τον Σωτηρίου να βρίσκει την μπάλα εξουδετερώνοντας το γκολ

Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Λάμπρου (Ανατολικής Αττικής) – Νικολαΐδης (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Ντε Λα Μπέγια (23′), Πριντέτα (39′), Ρομαό (41′), Φορτούνης (55′), Μποτία (58′), Μπανανά (62′), Στάθης (77′).

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ντε λα Μπέγια Μποτία, Ντα Κόστα, Ρομαό, Καμπιάσο (62’ Μάρτινς), Ανδρούτσος, Μάριν, Φορτούνης (79’ Ντομίνγκεζ), Ανσαριφάρντ (70’ Καρντόσο)

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Στάθης, Μπανανά, Καρυπίδης, Πριντέτα (81’ Γουνδουλάκης), Βάντερσον, Μουνάφο, Ντεβέσα (78’ Στανισάβλιεβιτς), Γιορέντε, Μανούσος, Γιακουμάκης (64′ Σίγκνεβιτς)