Υπέρ του η παράδοση, τελευταία νίκη επί του Πανιωνίου το 2013

ΟΦΗ | 6 Οκτωβρίου 2019, 14:34

Να επεκτείνει το αήττητο της έδρας του στα οκτώ παιχνίδια θα επιδιώξει ο ΟΦΗ υποδεχόμενος τον Πανιώνιο. Η παράδοση των δύο ομάδων στο Ηράκλειο δείχνει "1Χ", παρότι η Κρητική ομάδα έχει να νικήσει τον Πανιώνιο από το 2013.

Ο ΟΦΗ είναι αήττητος πλέον για επτά αγώνες στο Ηράκλειο (συμπεριλαμβανομένου και του αγώνα μπαράζ με τον Πλατανιά). Μέσα στο 2019 μόνο η Λαμία έχει νικήσει εκεί. Ήταν η 4η και τελευταία ήττα στην έδρα του την περασμένη αγωνιστική περίοδο, μετά από εκείνες με ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Άρη.

Στον αντίποδα, ο Πανιώνιος εκτός έδρας έχει μια νίκη στα τελευταία 13 ματς, στη Λιβαδειά τον περασμένο Απρίλιο, ενώ έχει ηττηθεί στα εννέα από αυτά. Η μια από τις τρεις ισοπαλίες του ήταν στο Ηράκλειο τον περασμένο Ιανουάριο.

Στα μεταξύ τους στατιστικά, ο Πανιώνιος είναι αήττητος στα έξι τελευταία επίσημα παιχνίδια με τον ΟΦΗ, έχοντας τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες, και στα έξι τελευταία για το πρωτάθλημα, με δύο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

Στο Ηράκλειο ο Πανιώνιος πήρε δύο ισοπαλίες στις ισάριθμες τελευταίες επισκέψεις του για το πρωτάθλημα και μία νίκη χωρίς αγώνα. Ο ΟΦΗ επικράτησε για τελευταία φορά του Πανιωνίου στις 19 Ιανουαρίου 2013 με 2-1 και σκόρερ τους Λαμπρόπουλο Περογαμβράκη (για τον Πανιώνιο είχε μειώσει στο φινάλε ο Αραβίδης).

Πέρυσι οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1. Το σκορ είναι ανοίξει στο πρώτο ημίχρονο ο Πλατέλλας με σουτ κι είχε ισοφαρίσει ο Καμαρά με κεφαλιά δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Συνοπτικά το παρελθόν των δύο ομάδων: