Ξέσπασε στον Ιδομενέα (6-0) ο Απόλλων

Ιδομενέας Απόλλων | 5 Νοεμβρίου 2022, 17:10

Ο Απόλλων "ξέσπασε" - μετά από την προ ημερών πρώτη του ήττα από την ΑΕ Κυδωνίας – στον Ιδομενέα, επικρατώντας με το ευρύ 6-0.

Delakis Sifis

Οι περσινοί νταμπλούχοι επανήλθαν άμεσα στις νίκες “καθαρίζοντας” από νωρίς το παιχνίδι. Από την άλλη το σύνολο του Μάνου Βεργανελάκη αγωνίστηκε με αρκετές απουσίες και με το… μυαλό στο σπουδαίο παιχνίδι για την παραμονή που ακολουθεί με τη Δόξα Παχιανών.

Στο 15’ ο Ταταράκης κέρδισε πέναλτι και ο Καρβούνης ευστόχησε για το 1-0, για να ακολουθήσει το 2-0 στο 18’ με κεφαλιά του Μ. Ψαράκη από σέντρα του Γκούντελου. Το ημίχρονο έκλεισε στο 3-0 με το δεύτερο γκολ του Καρβούνη στο ματς, στο 29’, έπειτα από σέντρα του Χρ. Μαρκουλάκη.

Τρία γκολ όμως σημείωσε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων. Στο 52’ ο προωθημένος Λαμπάκης μπόρεσε να σκοράρει έπειτα από απόκρουση του Λέσι – που παρά τα 6 γκολ έκανε αρκετές επεμβάσεις – για να διπλασιάσει τα γκολ του και ο Μ. Ψαράκης στο 58’ με πλασέ. Ο “χορός” των γκολ έκλεισε στο 63’ με τον Α. Ψαράκη να παίρνει τη “σκυτάλη” (αλλά και τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο) από τον αδερφό του και να σκοράρει έπειτα από ατομική ενέργεια.

Λεπτά συμμετοχής για τον Απόλλωνα πήρε ο νεαρός τερματοφύλακας Τσίτσα, ενώ για τον Ιδομενέα μπήκε αλλαγή ο 16χρονος Σπάχο.

Διαιτητής: Κουκλάκης
Βοηθοί: Μαυρεδάκης – Βράγκου Αικ.

Απόλλων (Αντώνης Συροκάκης): Βλαχάκης (68’ Τσίτσα), Λαμπάκης, Νταγκουνάκης, Γκούντελος, Μαρκουλάκης Β., Μαρκουλάκης Χρ., Παπαδόπουλος, Ταταράκης (66’ Τσόλης), Ιμέρι (66’ Μαθιουδάκης), Καρβούνης (60’ Δρικάκης), Ψαράκης Μ. (60’ Ψαράκης Ακ.)

Ιδομενέας (Μάνος Βεργανελάκης): Λέσι, Μπιτζανάκης, Σταφυλαράκης, Γεωργανάς, Χριστόπουλος, Μωραϊτάκης, Ζιντιρίδης (57’ Σπάχο), Δουλάς (79’ Πατσουμαδάκης), Μεμά, Βαρουξάκης (46’ Μαρακάκης), Μπριτσάκης (66’ Τρουλλινός).