Ξεπέρασε το εμπόδιο της Ιωνίας 2000

Ιωνία 2000 Απόλλων | 20 Νοεμβρίου 2022, 18:16

O Aπόλλων ξεπέρασε αγχωτικά το εμπόδιο της Ιωνίας 2000, της οποίας επικράτησε με 2-1 στη Σούδα.

Οι νταμπλούχοι Χανίων επέστρεψαν άμεσα στις νίκες μετά την βαριά ήττα από τον Νέο Κισσαμικό σε ένα ματς που ήταν καλύτεροι και είχαν αρκετές ευκαιρίες.

Ο Απόλλων είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Απείλησε στο πρώτο ημίχρονο σε αρκετές περιπτώσεις και με πιο επικίνδυνους παίκτες, τα αδέρφια Μάνο και Ακη Ψαράκη.

Στο 25′ ο Μάνος Ψαράκης είχε ευκαιρία από καλή θέση να σκοράρει, αλλά δε βρήκε στόχο. Στο 33′ από σέντρα του Τσόλη, ο ίδιος παίκτης από κοντά δε μπόρεσε ξανά να κάνει το 1-0.

Τελικά αυτό έγινε στο φινάλε του ημιχρόνου. Μετά από ωραία κάθετη του Βαγγέλη Μαρκουλάκη, ο Παπαδόπουλος σέντραρε χαμηλά για τον Ταταράκη που έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων διπλασίασε τα γκολ του με τον Μανώλη Ψαράκη στο 65′ (2-0) και φάνηκε να καθαρίζει το ματς. Η Ιωνία όμως δεν το παράτησε και μείωσε σε 2-1 με τον Χατζηγρηγορίου πριν το φινάλε, δίνοντας εκ νέου ενδιαφέρον, χωρίς όμως ν’ αλλάξει από ‘κει και μετά κάτι άλλο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Σινιοράκη.

Με αυτή τη νίκη ο Απόλλων έφτασε τους 12 βαθμούς και διατηρείται πάντα ψηλά στη βαθμολογία, ενώ η Ιωνία έμεινε λίγο πιο πίσω στους 8.

Διαιτητής: Σινιοράκης
Βοηθοί: Μαρκετάκης – Μπραουδάκη

Απόλλων (Αντώνης Συροκάκης): Βλαχάκης, Τσόλης (63′ Γκούντελος), Μαρκουλάκης, Παληγεώργος, Παπαδόπουλος, Μαρκουλάκης, Κυτράκης, Ταταράκης, Ιμέρι, Ψαράκης Εμ. (79′ Δρικάκης), Ψαράκης Α. (90′ Μαλανδράκης)

Ιωνία (Νότης Ματηγάκης): Καριμπίδης, Χατζηδάκης-Ψιστάκης (33′ Γοναλάκης), Μωραϊτάκης, Καλαμαρίδης, Μπάτζιο, Δάσκαλος, Χατζηγρηγορίου, Περαθωράκης (75′ Νταμαδάκης), Τσαούσι (65′ Χαιρεκάκης), Βασιλομιχελάκης, Κοτζαμιχάλης (65′ Χρυσός).