Ξεπέρασε με ανατροπή το εμπόδιο του Τιτάνα

Τιτάν Νέος Κισσαμικός | 27 Μαρτίου 2022, 19:27

Παραμένει μόνος στην κορυφή της Β' ΕΠΣΧ ο Νέος Κισσαμικός μετά τη νίκη του στο Ν. Χωριό. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Τιτάνα, κατάφερε ν' αντιδράσει και να επικρατήσει τελικά με 4-1.

Οι πρωτοπόροι συνεχίζουν την προέλασή τους στην κορυφή της βαθμολογίας και διατηρούν την απόσταση που έχουν χτίσει από τους διώκτες τους. Ωστόσο μένει να ολοκληρωθούν τα εξ αναβολής παιχνίδια που υπάρχουν σε εκκρεμότητα για να φανεί ποια θα είναι η διαφορά τους από τις υπόλοιπες ομάδες.

Το ματς στο Ν. Χωριό, αποδείχτηκε δύσκολο τουλάχιστον για ένα ημίχρονο για τον Νέο Κισσαμικό, ωστόσο στο δεύτερο βρήκε τις λύσεις και τα γκολ και καθάρισε την υπόθεση-νίκη.

Ο Τιτάν προσπάθησε να βάλει δύσκολα στους πρωτοπόρους του πρωταθλήματος μπαίνοντας μπροστά στο σκορ μόλις στο 13ο λεπτό με τον Τζαποσβίλι να κερδίζει τον αντίπαλο τερματοφύλακα με δυνατό σουτ από κοντινή απόσταση. Μάλιστα δέκα λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι σε σουτ, χάνοντας έτσι την ευκαιρία για το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους μεγάλη στιγμή κέρδισαν πέναλτι στο 35′ με τον Μπερντίο, μετά από ανατροπή του Σπαθαράκη. Ο Λ. Κομπογεννητάκης που ανέλαβε την εκτέλεση, είδε τον Σαριδάκη ν’ αποκρούει και να κρατά το 1-0 σε εκείνο το σημείο.

Ωστόσο, ότι δεν κατάφερε σε αυτή τη φάση ο Νέος Κισσαμικός, το πέτυχε στην εκπνοή του ημιχρόνου (45+2′) με χτύπημα φάουλ του Μπερντίου που ισοφάρισε σε 1-1.

Εν αντιθέσει με το πρώτο, με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο αυτή τη φορά ο Νέος Κισσαμικός και στο 60′ έγινε η ολική ανατροπή με σουτ του Λ. Κομπογεννητάκη μέσα από την περιοχή. Πάντως λίγο νωρίτερα απώλεσε σημαντική ευκαιρία για τον Τιτάνα, ο Κανάκης που βρέθηκε σε θέση βολής αλλά δε μπόρεσε να σκοράρει.

Στο 69′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε τρίτο γκολ, αυτή τη φορά με το πέναλτι του Γοναλάκη. Η παράβαση δόθηκε σε χέρι του Μανουσάκη στην περιοχή.

Στο 77′ ο σκόρερ Γοναλάκης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε την ομάδα του να φτάσει σε ακόμα ένα γκολ, στο επόμενο λεπτό. Ο Λ. Κομπογεννητάκης βρήκε δίχτυα ξανά και με απευθείας φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 1-4 στο Ν. Χωριό.

Διαιτητής: Μισαηλίδης
Βοηθοί: Βερυκάκης – Λογαρίδης

Τιτάν (Αβραάμ Γιαννακίδης): Σαριδάκης, Σερανάι Φ., Χριστουλάκης, Τζαποσβίλι, Μανουσάκης, Κατωτικίδης (64′ Κοτρωνάκης), Σπαθαράκης Α. , Πετρομυλωνάς (72′ Καπλάνης), Σπαθαράκης Π., Κανάκης (61′ Σερενάι Α.), Φρυσαλάκης

Νέος Κισσαμικός (Λευτέρης Βεστάκης):Τσίτσα, Ζαχαριάδης, Παπαδάκης Μαν. (86′ Γεωργανάς), Σημαντηράκης, Καστανοπουλάκης (86′ Μπρεδάκης), Γοναλάκης, Κομπογεννητάκης Λ., Κομπογεννητάκης Ζαχ., Οκερέκε (77′ Μπέκας), Μπερντίος (86′ Κουνελάκης), Ντόντα (67′ Ανουσάκης)