Ξεκίνημα με “καρέ” για τη Σπάθα | pics

Σπάθα Πανακρωτηριακός | 10 Οκτωβρίου 2020, 20:00

Η Σπάθα ξεκίνησε με "τρίποντο" τη νέα χρονιά στην Α' κατηγορία, επικρατώντας στην πρεμιέρα του Πανακρωτηριακού με 4-0 στα Καθιανά. Πρωταγωνιστής ο πρώην επιθετικός των Ακρωτηριανών, Στέφανος Βασιλομιχελάκης με δύο γκολ στο πρώτο μέρος και δύο κερδισμένα πέναλτι.

Μετά τη νίκη-πρόκριση επί του Παγχανιακού/ΔΑΑΟΧ, η ομάδα του Κολυμβαρίου σημειώνει ουσιαστικά το 2×2 στη σεζόν και δείχνει έτσι από νωρίς ότι θα αποτελέσει ένα από τα φαβορί για τον τίτλο.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους αφού βρέθηκαν από το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ.

Ο Βασιλομιχελάκης δέχτηκε κάθετη πάσα στο 7′ μέσα στην περιοχή και πρόλαβε το μαρκάρισμα του Βολακάκη, με τον Τσαγκαράκη να δίνει το πέναλτι. Ο Καραγιώργος ανέλαβε την εκτέλεση και σημάδεψε σωστά, για το 0-1 της Σπάθας στο ματς.

Φωτ. Παπαδεράκης Αντώνης

Η Σπάθα κατάφερε μέχρι το ημίωρο να πετύχει δύο ακόμα γκολ, με τον Βασιλομιχελάκη να σκοράρει και στις δύο περιπτώσεις απέναντι στην ομάδα με την οποία αγωνίστηκε την προηγούμενη πενταετία.

Αρχικά, ήταν το 22ο λεπτό και από το σουτ του Αλλκούρτι από πλάγια μέσα στην περιοχή και την απόκρουση του Κ. Ανδρεαδάκη, ο Βασιλομιχελάκης πετάχτηκε στο ριμπάουντ και δεν δυσκολεύτηκε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Ο ίδιος παίκτης στο 28′ σημείωσε το πιο όμορφο γκολ στο παιχνίδι, μ’ ένα εξαιρετικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και τη μπάλα να καταλήγει ψηλά στο βάθος της εστίας (0-3).

Αυτό ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα του δευτέρου, η Σπάθα κέρδισε ξανά πέναλτι, αυτή τη φορά από μαρκάρισμα του Μανουσάκη στον Βασιλομιχελάκη.

Αυτή τη φορά ανέλαβε να το εκτελέσει ο Μπαδιεριτάκης, έστειλε όμως τη μπάλα στο δοκάρι και άουτ.

Και αφού δεν έγινε σε εκείνο το σημείο το 0-4, το έκανε ο Αλλκούρτι μόλις λίγα λεπτά μετά. Ο Μπαδιεριτάκης βγήκε τετ α τετ, ο Κ. Ανδρεαδάκης απέκρουσε ξανά για να έρθει αυτή τη φορά στην πορεία της μπάλας ο Αλλκούρτι και να τη σπρώξει στα δίχτυα με αριστερό διαγώνιο σουτ.

Στα επόμενα περίπου τριάντα λεπτά που ακολούθησαν, δεν άλλαξε κάτι και η Σπάθα μπήκε έτσι νικηφόρα στη νέα χρονιά, ενώ ο Πανακρωτηριακός θα προσπαθήσει να κάνει τη δική του επανεκκίνηση στο ματς που ακολουθεί με τον Γρανίτη.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης. Βοηθοί: Σινιοράκης-Κανελάκης

Πανακρωτηριακός (Μάνος Βεργανελάκης): Κ. Ανδρεαδάκης, Μανουσάκης, Λένα (71′ λ.τρ. Κ. Κουταοποδιώτης), Βολακάκης (46′ Μιχαλακόπουλος), Χρ. Κουτσοποδιώτης, Παπαδάκης, Μπαγετάκος (61′ Ξανθουδάκης), Κοπανάκης, Ν. Ανδρεαδάκης (68′ Ι. Κελάκης), Πετίκας (46′ Παπαδεράκης), Δουλάς

Σπάθα (Βαγγέλης Αγγελάκης): Τσαβαρής, Ταμπάκης (61′ Γλεντουσάκης), Νάξι, Καλογρίδης, Τερεράκης, Μοσχανάκης (83′ Κατσιφαράκης), Καραγιώργος (73′ Ζογράφι), Αλλκούρτι, Βασιλομιχελάκης, Κένγκα (83′ Ντούπη), Μπαδιεριτάκης (73′ Τζαγκαράκης)