Ξεφάντωσε στη Λιβαδειά!

Πλατανιάς | 13 Μαρτίου 2016, 20:50

Την καλύτερη φετινή εκτός έδρας εμφάνισή του πραγματοποίησε την Κυριακή το απόγευμα στη Βοιωτία ο Πλατανιάς ο οποίος διέλυσε τον Λεβαδειακό με 3-0 σημειώνοντας την τέταρτη φετινή του νίκη μακριά από τα Χανιά!

Οι ερυθρόλευκοι, ειδικά στο α’ ημίχρονο… ξεφάντωσαν σημειώνοντας τρία γκολ, το ένα καλύτερο από το άλλο, επιστρέφοντας έτσι στις επιτυχίες μετά από τρία παιχνίδια. Παράλληλα ανέβηκαν στους 32 βαθμούς “πιάνοντας” τον αντίπαλό τους στην 8η θέση, ενώ διατήρησαν και τις όποιες ελπίδες έχουν για τα πλέι-οφ. Το σίγουρο είναι πάντως, ότι ο Πλατανιάς με τη νίκη του στη Λιβαδειά, που είναι και η μεγαλύτερη σε έκταση στην ιστορία του στη Σούπερ Λιγκ, εξασφάλισε και μαθηματικά την σωτηρία του στην κατηγορία, πέντε αγωνιστικές πριν από το φινάλε του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου έκανε απίστευτα πράγματα στο πρώτο 45λεπτο, όπου πέτυχε τρία γκολ και από ‘κει και πέρα το ματς ήταν διαδικαστικό κόντρα σε έναν αντίπαλο που δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα.

Ο Πλατανιάς μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο. Συγκεκριμένα, στο 4ο μόλις λεπτό ο Στανισάβλιεβιτς έκανε την μπαλιά στον Κουλιμπαλί, στα δεξιά και ο παίκτης του Πλατανιά, με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Λεβαδειακός προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να μπορέσει να σκοράρει για την ισοφάριση. Ωστόσο, δύο λεπτά μετά το πρώτο μισάωρο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα. Ο Ανγκούλο, που ήταν ο καλύτερος παίκτης του ματς στο πρώτο ημίχρονο, βρήκε με έξυπνη πάσα τον Στανισάβλιεβιτς, εκείνος μπήκε στην περιοχή, γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Αποστολόπουλο και εκείνος με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ στην καριέρα του νεαρού άσου στη Σούπερ Λιγκ.

Στην ομάδα του Άκη Μάντζιου επικρατούσε… τρικυμία εν κρανίω με αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι να πετύχουν και τρίτο γκολ, πέντε λεπτά μετά το 2-0. Ο Ανγκούλο βγήκε τετ α τετ από τα αριστερά και με έξυπνο πλασέ σκόραρε για το 3-0 δίνοντας από νωρίς τέλος στην σεμνή τελετή στην πρωτεύουσα της Βοιωτίας.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια τυπική διαδικασία για τις δύο ομάδες αφού ο Πλατανιάς, χάρη σε τρία γκολ από το πρώτο μέρος, είχε “καθαρίσει” το παιχνίδι.

Οι παίκτες του Ακη Μάντζιου μπορεί να είχαν την κατοχή αλλά ο Πλατανιάς είχε “οχυρωθεί” καλά στα μετόπισθέν του και δεν άφηνε τους Βοιωτούς να απειλήσουν.