Ξανά στην κορυφή η ΑΕΚ – Άνετη νίκη επί της Κέρκυρας (3-1)

Super League 1 11 Δεκεμβρίου 2017, 23:16

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Super League ανέβηκε ξανά η ΑΕΚ που επικράτησε άνετα με 3-1 της Κέρκυρας στο ΟΑΚΑ για την 14η αγωνιστική της Super League.

Οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν αποφασιστικά στην αναμέτρηση ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό με αυτογκόλ του τερματοφύλακα της Κέρκυρας, Γιαννακόπουλου. Στο 38′ ο Κονέ πέτυχε το πρώτο του γκολ μετά την επιστροφή του στην Ελλάδα μ’ ένα ασύλληπτο μακρινό σουτ, ενώ στο β’ μέρος ο Αραούχο έκανε το 3-0 με ωραίο πλασέ στο 58ο λεπτό.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Κέρκυρας ήταν να μειώσει με πέναλτι του Νούνες στο 88′ σε 3-1. Η “Ένωση” πέρασε ξανά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ενώ οι “Φαίακες” βρίσκονται στην πρωτελευταία θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς.

Διαιτητής: Θανάσης Σέζος (Κιλκίς)

Βοηθοί: Γεωργακόπουλος (Πειραιώς) -Σινιοράκης (Χανίων)

4ος διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ): Τσιντώτας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι. Γκάλο, Σιμόες (71’ Αϊντάρεβιτς), Κονέ, Κλωναρίδης, Μπακασέτας (77’ Γιούσης), Χριστοδουλόπουλος (62’ Γιακουμάκης), Αραούχο

Κέρκυρα (Π. Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Γκόμες, Γρομητσάρης, Ιωάννου, Σοϊλέδης, Σιόντης, Σπίνουλας, Αναστασίου (58’ Ντιόγκο), Μπαλάφας (71’ Αρτυματάς), Επστάιν (46’ Νούνιες), Μπάουμαν