Βίοι… αντίθετοι για Κύδωνα-Ηράκλειο

Μπάσκετ 19 Νοεμβρίου 2022, 20:57

Το Ηράκλειο συνεχίζει την ανοδική του πορεία στο πρωτάθλημα Ανδρών της ΕΚΑΣΚ, σημειώνοντας την 5η σερί νίκη του κόντρα στον Κύδωνα, με 71-54 στο κλειστό των Χανίων.

Το Ηράκλειο συνεχίζει την ανοδική του πορεία στο πρωτάθλημα Ανδρών της ΕΚΑΣΚ, σημειώνοντας την 5η σερί νίκη του κόντρα στον Κύδωνα, στο κλειστό των Χανίων.

Αντίθετα οι “μπλε” υπέστησαν την 4η διαδοχική τους ήττα, δεύτερη σερί στην έδρα τους και 3η στα Χανιά (είχε προηγηθεί και αυτή στον Κλαδισό από τον ΟΑΧ). Το Ηράκλειο ανέβηκε στο 5-1, ενώ ο Κύδων έπεσε στο 2-4.

Το παιχνίδι στο ξεκίνημα ήταν κλειστό (10-12), με το Ηράκλειο να ξεφεύγει με 20-12, για να “απαντήσει” με δύο σερί καλάθια ο Πεντάρης μειώνοντας σε 16-20. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν και στο +11 (34-23), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το σκορ υπέρ τους στο 36-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο πολύπειρος Λουκάκης δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα και κρατούσε… ζωντανό τον Κύδωνα, που μείωσε σε 32-38, αλλά ο Μπουραντάς με διαδοχικά καλάθια (5 σερί πόντους) έβγαλε το Ηράκλειο από τη δύσκολη θέση.

Το Ηράκλειο έλεγχε την κατάσταση και ανέβασε κι άλλο τη διαφορά με τους Γενιτσαρίδη, Κατσούρρι (38-54), για να φτάσει και στους 18 πόντους (41-59), πριν μειώσει με τρίποντο ο Κουτουλάκης. Ο Κύδων με σερί πόντους του Λουκάκη μείωσε σε 50-63, αλλά δεν μπορούσε να κάνει μεγαλύτερη… επιστροφή, με τον Κανατάκη να σημειώνει σερί πόντους για το Ηράκλειο κάνοντας το σκορ 52-69.

Διαιτητές: Ξυλάς – Τεπερίδης
Τα δεκάλεπτα: 10-12, 27-36, 39-55, 54-71

Κύδων (Θοδωρής Λεκάκος): Καλογήρου 2, Κουτουλάκης 12 (2), Παπαλιονάκης, Καράκος 2, Γεγιτσίδης, Δράκος, Πεντάρης 12, Λουκάκης 14 (1), Μαυρεδάκης 2, Χολέβας 10 (1), Αποστόλου, Χασάκης-Μάχος.

Ηράκλειο (Αλέξης Πετράκης): Αγορίτσας, Μαχαιριανάκης 8, Ε. Κατσούρρι 7, Ι. Κατσούρρι 7, Μανδάλης, Σαρρής 12 (1), Μπουραντάς 15 (3), Κανατάκης 12, Γενιτσαρίδης 6 (1), Ι. Πετράκης, Κηπουρίδης 4.