Βήμα τελικού ο ΠΑΟΚ, 1-0 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ

Ποδόσφαιρο 7 Απριλίου 2021, 22:06

Το γκολ του Τόμας Μουργκ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι των "δικεφάλων" και παράλληλα το προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του κυπέλλου.

Κακό σε γενικές γραμμές και υποτονικό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ με την κατοχή μοιρασμένη και λιγοστές καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες με τον ΠΑΟΚ να σκοράρει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και καλείται να υπερασπισθεί τη νίκη του στον επαναληπτικό της Τούμπας σε τρεις εβδομάδες για να προκριθεί στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ:

8′ Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Ο Τάνκοβιτς έβγαλε μόνο του από πλάγια τον Λόπες, το διαγώνιο σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.

14′ Ο Τάνκοβιτς ελίχθηκε από αριστερά, έφερε τη μπάλα στο δεξί, επιχείρησε το χαμηλό σουτ από πλάγια, αλλά ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.

26′ Μάνταλος βρήκε τον Ολιβέιρα, ο οποίος έπιασε το δυνατό σουτ με τη μπάλα στον αέρα, έβγαλε δύσκολα ο Πασχαλάκης.

35′ Μακρινή μπαλιά – εκτέλεση φάουλ του Σβάρνα, ο Τάνκοβιτς μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Ίνγκασον πρόλαβε να βάλει την κόντρα και να παραχωρήσει κόρνερ.

43′ Λάθος πάσα του Τσιντώτα, πήρε τη μπάλα ο Τζόλης από αριστερά κι έκανε το σουτ με το δεξί πατώντας περιοχή, μπλόκαρε ο Τσιντώτας.

49′ Ο Βιειρίνια γέμισε στην περιοχή, αλλά ο Ελ Καντουρί να κάνει καλό τελείωμα στέλνοντας τη μπάλα πάνω στον Τσιντώτα.

58′ Ο Ολιβέιρα έκανε μεγάλη μπαλιά για τον Γκαρσία, αυτός επιχείρησε το γύρισμα, αλλά ο Τάνκοβιτς προ του τέρματος δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση όπως θα ήθελε, μετά την παρέμβαση του Ίνγκασον.

87′ Απομάκρυνε αρχικά ο Λόπες, μακρινό σουτ στη συνέχεια από τον Τζόλη, ψηλά άουτ η μπάλα.

90+2′ Ατομική ενέργεια και διαγώνιο σουτ του Αλμπάνη από αριστερά, η μπάλα κόντραρε σε πόδι αμυνομένου, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Πασχαλάκης.

90+4′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Τόμας Μουργκ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα.

Κίτρινες κάρτες: Ζίβκοβιτς (21′), Ολιβέιρα (18′), Βιεϊρίνια (45+1′), Μάνταλος (48′), Ελ Καντουρί (57′), Γκαρσία (80′).

Διαιτητές: Γκιόργκι Καμπάκοφ (Βουλγαρία)
Βοηθοί: Μαργκαρίτοφ (Βουλγαρία) – Χριστόφ (Βουλγαρία)
Τέταρτος: Ευαγγέλου Άγγελος (Αθηνών)
VAR: Φαν Μπούκελ (Ολλανδία)
AVAR: Φωτόπουλος Ανδρέας (Αθηνών)
Παρατηρητής: Μητροφάνης Γεώργιος (Αθηνών)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Νταντσένκο, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Λόπες, Γαλανόπουλος (63′ Σιμάνσκι), Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (88′ Μαχαίρας), Γκαρσία, Τάνκοβιτς (63′ Αλμπάνης), Ολιβέιρα (68′ Ανσαριφάρντ).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (64′ Ροντρίγκο), Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπάμπα, Ντάγκλας Αουγκούστο, Σβαμπ, Ελ Καντουρί (64′ Ουάρντα), Ζίβκοβιτς, Τζόλης (90+1′ Μουργκ), Κρμέντσικ (73′ Σβιντέρσκι).