Βήμα τελικού για τις Αβαντίδες στο Μαρτινέγκο

Ποδόσφαιρο Γυναικών | 6 Ιουνίου 2021, 21:15

Βήμα τελικού έκαναν στο Μαρτινέγκο οι Αβαντίδες Χαλκίδες μετά το νικηφόρο 1-0 επί του Εργοτέλη, για την 10η αγωνιστική της Α' Γυναικών.

Η ομάδα της Εύβοιας αξιοποίησε στο έπακρο την ισοπαλία της Αγ. Παρασκευής (0-0 με την Ολυμπιάδα) και την “έπιασε” στην κορυφή του 2ου ομίλου με 22 βαθμούς.

Μάλιστα την επόμενη και τελευταία αγωνιστική η Ολυμπιάδα θα εκτίσει το ρεπό της  και oι Αβαντίδες θα έχουν έτσι την τεράστια ευκαιρία να σφραγίσουν την πρωτιά και να διεκδικήσουν τον τίτλο στον τελικό του πρωταθλήματος σε περίπτωση που νικήσουν τον ουραγό Ατρόμητο. Εκεί περιμένει ήδη ο ΠΑΟΚ που εξασφάλισε άνετα την πρώτη θέση στον 1ο όμιλο.

Το μοναδικό τέρμα για τις φιλοξενούμενες σημειώθηκε λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου στο 39′. Η Χριστοφορίδη πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας και παρά την προσπάθεια της Γρηγοριάδου να αποσοβήσει το γκολ, η μπάλα και με τη βοήθεια του δοκαριού κατέληξε στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχες είχαν πολύ μεγάλη φάση μερικά λεπτά μετά στην εκπνοή να ισοφαρίσουν, αλλά το σουτ της Δρακογιαννάκη από πλάγια θέση σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της Αλεξάκη.

Ο Εργοτέλης απείλησε ξανά στο δεύτερο μέρος, με Ζήγρα και Ξέρα στο 57′ και το 59′, όμως καμία προσπάθεια δε βρήκε στόχο. Ενδιάμεσα στο 58′ ευκαιρία είχαν και οι Αβαντίδες με την Γρηγοριάδου να λέει όχι σε σουτ της Παχάκη. Το 0-1 έμεινε έτσι μέχρι τέλους με τις φιλοξενούμενες να φεύγουν από το Ηράκλειο με πολύτιμη νίκη στις αποσκευές τους.

Διαιτητής: Κουκλάκης (Χανίων)
Βοηθοί: Μαρκετάκης – Στεφανίδου (Χανίων)

Εργοτέλης (Γιάννα Δούκα): Γρηγοριάδου, Καλέση, Φανουράκη, Σαριδάκη (73′ Σαμιωτάκη), Ξέρα, Δρακογιαννάκη, Χαριτάκη, Δρακωνάκη, Ζήγρα (71′ Ρέιγκ), Ηλιάδη, Ραπάνη

Αβαντίδες Χαλκίδας (Ντράγκαν Κνέζεβιτς): Αλεξάκη, Νεοφύτου, Μελισσού, Αρκουλή, Λάπα, Τζαφέρη, Μπαδά, Λόγου (69′ Μυρτολάρι), Χριστοφορίδη, Ντζάνη (90′ Τζεβελέκου), Παχάκη (84′ Γαγάρα)