Βήμα παραμονής ο Απόλλων Πόντου, 2-1 τον Θεσπρωτό

Football League 26 Μαΐου 2021, 19:50

Σε ένα καθοριστικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες ο Απόλλων Πόντου επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 του Θεσπρωτού σε εξ' αναβολής αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής και τον "έπιασε" στους 11 βαθμούς.

Στο τέλος του πρώτου και στις αρχές του ημιχρόνου σημειώθηκαν και τα τρία γκολ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις (45+1′) με σουτ του Αμαραντίδη (0-1). Σχεδόν με τη σέντρα του β’ μέρους (47′) ο Πατσέκο με σουτ ισοφάρισε (1-1) για να έρθει το τελικό 1-2 δύο λεπτά αργότερα (49′) με σουτ του Δεινόπαπα.

Το παιχνίδι είχε και αποβολή. Στο 73ο λεπτό αντίκρισε την άγουσα για τα αποδυτήρια ο Παναγιώτου αφήνοντας τους φιλοξενούμενους με παίκτη λιγότερο για περίπου είκοσι λεπτά, χωρίς πάντως να τους στοιχίσει αν και στο επόμενο λεπτό ο Πολίτης χρειάστηκε να αποκρούσει πέναλτι (το 3ο στα δύο τελευταία ματς) του Πατσέκο για να κρατήσει τη νίκη της ομάδας του.

Οι δύο ομάδες βρίσκονται πλέον ισόβαθμες με 11 βαθμούς (και ματς λιγότερο) με τον Θεσπρωτό να φιλοξενείται την προσεχή Κυριακή από την ΑΕΠ Κοζάνης και την ομάδα της Καλαμαριάς να αγωνίζεται και πάλι εκτός έδρας (στην Κατερίνη με τον Πιερικό).

Διαιτητής: Λεμπέσης (Πειραιά)
Βοηθοί: Δημόπουλος (Φλώρινας) – Φαλτάκας (Γρεβενών)

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κολιοφούκας, Γ. Γώγος (68′ Σαραντίδης), Κοντοές (80′ Πέντσας), Ζούρκος, Κωνσταντακόπουλος, Γκανσιέρ, Κωνσταντίνου, Ραμίρεζ, Τ. Γώγος, Μπίκας, Πατσέκο.

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Νύκταρης (50′ Φράγκος, 81′ Αρμενάκης, 90+5′ Χατζηαθανασίου), Δεινόπαπας, Αμαραντίδης, Καλογέρης, Βαφειάδης, Μουρατίδης, Τουρσίδης, Παναγιώτου, Λαμπίρης.