Βαθμός σωτηρίας στο 90′ η Δόξα στο Ακρωτήρι (pics)

Πανακρωτηριακός Δόξα Παχιανών | 5 Μαρτίου 2022, 17:43

Πολύ σημαντικό βαθμό απέσπασε στο φινάλε η Δόξα (1-1) στο Ακρωτήρι, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή, στην Α' κατηγορία.

Ο Πανακρωτηριακός ήταν πολύ κοντά στην τρίτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα, αλλά η Δόξα κατάφερε έστω και την ύστατη στιγμή με ένα πολύ ωραίο γκολ του Βενέτη να πάρει τον βαθμό. Ενας βαθμός που έβαλε στοπ στο αρνητικό σερί της και της δίνει παράλληλα ψυχολογία για τη συνέχεια.

Ο Πανακρωτηριακός από την άλλη έχασε μοναδική ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά από τη 2η και 3η θέση αντίστοιχα, μετά την ισοπαλία στην Αγία Μαρίνα.

Οι γηπεδούχοι είχαν μοναδική ευκαιρία να προηγηθούν στο 22′, με τον Γκιούλα να αστοχεί σχεδόν στην κενή εστία. Τελικά, από δική του εξαιρετική κάθετη πάσα, ο Κοπανάκης βγήκε σε θέση βολής και αφού πέρασε και τον Μωραΐτη, έκανε το 1-0 στο 37′. Λίγο μετά στο 42′, σε πανομοιότυπη φάση, ο Γκιούλα έβγαλε ξανά τον Κοπανάκης σε θέση βολής, αλλά αυτή τη φορά ο Μωραΐτης πρόλαβε να σώσει την ομάδα του από το 2-0.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν καθαρίσει ξανά το ματς, η Δόξα έμεινε μέσα με το σκορ στο 1-0 και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Καριμπίδης είχε ευκαιρία για το 1-1, στο 85′ αλλά αστόχησε από εξαιρετική θέση. Το γκολ ήρθε ακριβώς με τη συμπλήρωση του 90′. Ο Μαρκουλάκης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Βενέτης με απίθανο πλασέ στην κίνηση, έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας των γηπεδούχων.

Τελευταία ευκαιρία ήταν στις καθυστερήσεις η προσπάθεια του Κουκουράκη, που έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Διαιτητής: Γεωργόπουλος
Βοηθοί: Πέτσας – Κεζέμπογλου

Πανακρωτηριακός (Γιώργος Λαμπιθιανάκης): Ρωμανιάς, Μανουσάκης, Βουρβαχάκης, Πέτικας, Καπούλας, Παπαδάκης, Κοπανάκης (84′ Κουκουράκης), Σαριδάκης (58′ Μακράκης), Ν. Ανδρεαδάκης, Δουλάς (75′ Μπικάκης), Γκιούλα (75′ Παπαδεράκης)

Δόξα Παχιανών (Αλκης Δημήτρης): Μωραΐτης, Χατζημαρινάκης, Νταμαδάκης (60′ Κρεμασμενάκης, 78′ Παλάσσης), Κελαϊδής, Μαρκουλάκης, Καριμπίδης, Δρικάκης (67′ Τσικουδάκης), Βενέτης, Χαμζάι, Βελής, Κληρονόμος