Κομπογεννητάκης Λ. – Λεβεντέλλης σφράγισαν την ανατροπή στο ντέρμπι

Νέος Κισσαμικός ΑΕ Κυδωνίας | 19 Νοεμβρίου 2022, 19:08

Ο Νέος Κισσαμικός συνεχίζει με σπασμένα φρένα στην Α' κατηγορία. Οι πρωτοπόροι με ματς παραπάνω αλλά και... λιγότερο συνολικά, στο πρωτάθλημα, νίκησαν στο ντέρμπι της ημέρας την ΑΕ Κυδωνίας 2-1.

Ο Νέος Κισσαμικός δείχνει σε κάθε παιχνίδι ότι μόνο τυχαία δε μπορεί να θεωρείται η ξέφρενη πορεία του μέχρι στιγμής. Για πρώτη φορά βρίσκεται στην κορυφή πλέον, μέχρι ν’ αγωνιστεί ο Γρανίτης την Κυριακή.

Μάλιστα με αυτή τη νίκη πήρε και μία άτυπη ρεβάνς της ήττας του Κυπέλλου στα μέσα Σεπτεμβρίου, αφού η Ενωση ήταν η μόνο ομάδα που τον είχε κερδίσει μέχρι στιγμής.

Το ματς ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, αλλά οι γηπεδούχοι όπως και στο ματς στις Μουρνιές πριν μία εβδομάδα, έβγαλαν αντίδραση και πέτυχαν ανατροπή.

Το ημίχρονο όδευε στο 0-0, αλλά όλο το ζουμί ήταν το τελευταίο πεντάλεπτο. Στο 42′ από σέντρα του Πλατινάκη, ο Τζαμπάτζοφ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ (0-1). Ομως δύο λεπτά αργότερα, ο Νέος Κισσαμικός έφτασε άμεσα στην ισοφάριση.

Ο Κομπογεννητάκης Λευτέρης σκόραρε ξανά και με σουτ στην περιοχή, έκανε το 1-1, που οδήγησε και τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Νέος κέρδισε πέναλτι με τον Λευτέρη Κομπογεννητάκη στο 60′. Ο Χατζηλιόντας το ανέλαβε, αλλά ο Βροντάκης του αρνήθηκε το γκολ.

Ενα γκολ το οποίο ήρθε τελικά με δέκα λεπτά καθυστέρηση, αφού στο 70′, ο Λεβεντέλλης έβαλε τη σφραγίδα του με προσωπική ενέργεια για το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάντως μία ακόμα καλή ευκαιρία λίγο μετά με τον Καλογεράκη, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Ούτας Βοηθοί: Πέτσας – Οβάκογλου

Νέος Κισσαμικός (Γιώργος Μπονατάκης): Μαστοράκης, Ζαχαριάδης, Παπαδάκης Μ., Σημαντηράκης, Κομπογεννητάκης Ζαχ. (65′ Μπερντίος), Βασιλάκης, Ντόντα (85′ Κουφογιαννάκης), Κομπογεννητάκης Λ., Λεβεντέλλης, Κουλούρης (90′ Μπρεδάκης), Χατζηλιόντας

ΑΕ Κυδωνίας (Γιώργος Ριτζάκης): Βροντάκης, Λεφάκης , Κούκης (70′ Τσακωνάκης), Σοφούλης, Τρικουνάκης, Κοντορινάκης, Μπούκης, Κοπάσι (65′ Μαρινάκης), Καλογεράκης , Πλατινάκης, Τζαμπάτζοφ.