Βαρουξάκης και Κοντορινάκης “σφράγισαν” την ισοπαλία στο Βαρύπετρο

Σπάθα ΑΕ Κυδωνίας | 26 Νοεμβρίου 2022, 18:10

ΑΕ Κυδωνίας και Σπάθα έμειναν στο 1-1, σε ένα από τα πιο αμφίρροπα παιχνίδια του Σαββάτου για την Α' κατηγορία.

Το ματς στο Βαρύπετρο δεν είχε πολλά πράγματα, με τη Σπάθα να αιφνιδιάζει νωρίς και την Ενωση να απαντά στο δεύτερο ημίχρονο. Γενικότερα οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, όπου σκόραραν μάλιστα τα γκολ τους.

Αμφότερες συνεχίζουν να βρίσκονται ψηλά στη βαθμολογία, με την ΑΕ Κυδωνίας να είναι στην 4η θέση με 12 βαθμούς και τη Σπάθα λίγο πιο πίσω στους 10 και στην 6η θέση.

Μόλις στο 1′ η Ενωση απείλησε για το 1-0 με τον Κούκη σε τετ α τετ από πλάγια θέση. Τελικά το γκολ ήρθε στο 6′ για τη Σπάθα, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νεκτάριου Βαρουξάκη (0-1).

Μέχρι το ημίχρονο δεν υπήρξε κάτι άλλο αξιοσημείωτο, ενώ η Ενωση αντέδρασε στο δεύτερο 45λεπτο. Με μακρινό φάουλ του Κοντορινάκη στο 53΄ισοφάρισε σε 1-1. Στη συνέχεια είχε δύο ακόμα καλές στιγμές. Πρώτα στο 70΄ με τον Καλογεράκη και λίγο μετά στο 75′ με κεφαλιά του Τζαμπάτζοφ που έφυγε άουτ.

Διαιτητής: Χρυσός Βοηθοί: Πέτσας – Ξενάκη

ΑΕ Κυδωνίας (Γιώργος Ριτζάκης): Bροντάκης, Λεφάκης, Τσακωνάκης (85′ Γκογκολάκης), Τρικουνάκης, Σοφούλης, Τσιβουράκης (46΄’ Γιακουμάκης), Κοντορινάκης, Πλατινάκης, Κούκης, Μπούκης (46′ Καλογεράκης), Τζαμπάτζοφ

Σπάθα (Αλκης Δημήτρης): Δασκαλάκης, Σκουλάς (44′ λ.τρ. Αλλκούρτι), Σουχλάκης, Καραγιώργος, Βελής, Τζαγκαράκης, Κρασουδάκης, Βαρουξάκης, Κένγκα, Μαριανάκης (60′ Κουρινός), Αναστασόπουλος (60′ Σαράντος)