Βαριά ήττα της Εθνικής από την Ουκρανία

Γυναικείο Ποδόσφαιρο | 27 Οκτωβρίου 2020, 19:47

Βαριά εντός έδρας ήττα για την Εθνική Γυναικών από την Ουκρανία (4-0). Βασική η Σιδηρά, στο φινάλε αγωνίσθηκε η Βεατρίκη Σαρρή.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο “Απόστολος Νικολαΐδης” κι εντάσσεται στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του EURO 2022.

Οι φιλοξενούμενες άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με την Παντσούλαγια (0-1) και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 29ο με την Κράβετς (0-2).

Άλλα δύο τέρματα για την Ουκρανία στην επανάληψη με το δεύτερο γκολ της Κράβετς στο 55′ (0-3) και την Κουνίνα να διαμορφώνει στο 83ο λεπτό το τελικό 0-4.

Όσον αφορά τις “Κρητικές” της Ελληνικής αποστολής, βασική αγωνίσθηκε η Δανάη – Ελένη Σιδηρά του Εργοτέλη (αντικαταστάθηκε στο 75ο λεπτό), η Χανιώτισσα Βεατρίκη Σαρρή πέρασε ως αλλαγή στο 75′ (με το σκορ ήδη στο 0-3), ενώ δεν αγωνίσθηκε η Στέλλα Κωτσάκι του Εργοτέλη.

Ελλάδα (Γιώργος Κυριαζής): Παπακωνσταντίνου, Μήτκου, Ζέρβα (64’ Πίτσιου), Στράντζαλη, Κακαμπούκη (63′ Μωραϊτίδου), Σιδηρά (75′ Νεφρού), Μάρκου (33′ Πούλιου), Σπυριδωνίδου, Γκάτσου, Χαμαλίδου (75′ Σαρρή), Πατερνά.

Ουκρανία: Σάνινα, Πέτρικ (74′ Ποντόλσκα), Φιλένκο (80′ Χρίστιουκ), Καλίνινα (46′ Μαλάκοβα), Κόζλοβα (80′ Α. Βαρόνινα), Κούνινα, Παντσούλαγια, Σμάτκο, Αντρούστσακ (60′ Βαρόνινα), Κιμίς, Κράβετς.

Μετά και το έβδομο παιχνίδι της η Εθνική Γυναικών βρίσκεται στην τρίτη θέση του τετάρτου ομίλου με επτά βαθμούς που μεταφράζονται σε δύο νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες με τέρματα 6-15.

Στην πρώτη θέση βρίσκεται η Γερμανία με το απόλυτο (είναι και ο επόμενος αντίπαλος της Εθνικής μας), έξι νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια (έχει ματς λιγότερο). Ακολουθούν ΕΪΡΕ (13), Ουκρανία (12). Μετά την Ελλάδα βρίσκεται το Μαυροβούνιο χωρίς βαθμό.