Βαριά ήττα για την Εθνική απέναντι στην Λετονία

Μπάσκετ 11 Νοεμβρίου 2022, 21:02

Ήττα.. εκτός προγράμματος για την Εθνική μας στο Ηράκλειο, όσον αφορά την συμμετοχή της στην τελική φάση του μουντομπάσκετ για το 2023 με σκορ 60-80.

Συνεπείς στο ραντεβού τους οι φίλαθλοι και των δύο ομάδων (σημαντικός αριθμός Λετονών φιλάθλων) στα πλαίσια του προκριματικού αγώνα μεταξύ Ελλάδας και Λετονίας, καθώς από νωρίς της ημέρας είχαν εξαντληθεί και τα τελευταία εισιτήρια του αγώνα.

Στο κλειστό γυμναστήριο Δύο Αοράκια στο οποίο δύο από τα 12 μέλη της σημερινής αποστολής (Χαραλαμπόπουλος και Μουράτος) έχουν πανηγυρίσει την κατάκτηση του του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος το 2017, η Εθνική μας ομάδα ηττήθηκε από αυτήν της Λετονίας με σκορ 60-80.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ολοκλήρωσε το ημίχρονο με πολύ χαμηλά στατιστικά (12/18 ελεύθερες βολές, 5/17 δίποντα και 2/13 τρίποντα), με 28 πόντους έναντι 36 των Λετονών. Στο διάστημα αυτό Τσαλμπούρης και Γκίκας πέτυχαν από 8 πόντους ο καθένας, ενώ στον αντίποδα πολύ καλή παρουσία είχαν Στρέλνιεκς και Μπέρτανς με 9 και 7 πόντους αντίστοιχα.

Χαμηλό σκορ χωρίς ομοιογένεια στο παιχνίδι, για τις δύο ομάδες (δεδομένου του βεληνεκούς Εθνικής Ελλάδας και Λετονίας στο μπάσκετ), που όμως δικαιολογείται από τα δύο πρωτοεμφανιζόμενα ρόστερ των δύο ομάδων στο συγκεκριμένο ματς.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν “καταστροφικό” για τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη, οι οποίοι δέχθηκαν 27 πόντους στο διάστημα αυτό. Σπουδαία εμφάνιση στο ματς, ειδικότερα στην 3η περίοδο οι Στρέλνιεκς, Τίμμα και Μπέρτανς με τους δύο πρώτους να έχουν περάσει από ομάδα της χώρας μας (συμπαίκτες στον Ολυμπιακό την σεζόν 2018-2019), ενώ φέτος ο Στρέλνιεκς αγωνίζεται με τα χρώματα της ΑΕΚ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο ματς, με τους Λετονούς να παίρνουν σημαντική εκτός έδρας νίκη. Παρά το άσχημο αποτέλεσμα της Εθνικής ο κόσμος αγκάλιασε την προσπάθεια των παικτών της και έδωσε την δική του ώθηση για το πολύ κρίσιμο παιχνίδι της Δευτέρας απέναντι στο Βέλγιο. Στον αγώνα αυτό θα προστεθούν οι Καλάθης, Λαρεντζάκης και Παπανικολάου με μοναδικό στόχο την νίκη.

Οι διαιτητές: Ζουράποβιτς, Μαέστρε, Μάτεγεκ
Τα δεκάλεπτα: 13-16, 28-36, 45-63, 60-80

Ελλάδα (Δημήτρης Ιτούδης): Χαραλαμπόπουλος 6 (2/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 φάουλ), Γόντικας 11 (3/6 δίποντα, 5/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Μωραΐτης 6 (2/11 σουτ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα), Νετζήπογλου, Ρογκαβόπουλος 8 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 2, Γκίκας 11 (3), Κακλαμανάκης, Λούντζης 2 (1/11 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μουράτος 2, Τσαϊρέλης 4, Τσαλμπούρης 8 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ).

Λετονία (Λούκα Μπάνκι): Λάκσα, Λόμαζ 7 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μέγερις 2, Στάινμπεργκς, Ζόρικς 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές), Άτε, Μπέρτανς 15 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Τσάβανς 4 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκραζούλις 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 ασίστ), Στρέλνιεκς 19 (1/1 δίποντο, 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τίμας 17 (3/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).