Βαριά ήττα για Εθνική Γυναικών από Σερβία

Μπάσκετ 18 Ιουνίου 2021, 15:40

Τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια του Ευρωμπάσκετ γυναικών υπέστη η Εθνική ομάδα από τη Σερβία με 85-51.

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπόρεσε να διατηρηθεί σε επαφή με το σκορ, αλλά στη συνέχεια η Σερβία πάτησε το… γκάζι και ξέφυγε με μεγάλη διαφορά. Με επιμέρους σκορ 23-3 στο δεύτερο δεκάλεπτο η Σερβία μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη συνέχεια του αγώνα.

Την Κυριακή (20/06 , 19:00) είναι προγραμματισμένο το τρίτο παιχνίδι της Ελλάδας με αντίπαλο την Ιταλία.

Διαιτητές: Λίτσκα, Τσερνόβα, Μπαλούν
Τα δεκάλεπτα: 13-17, 16-40, 37-65, 51-85

Ελλάδα (Βασίλης Μασλαρινός): Αλεξανδρή 3 (1), Αναστασοπούλου, Δίελα, Λούκα 2, Τσινέκε 6, Μποσγανά 9 (1), Φασούλα 4, Νικολοπούλου 3 (1), Παυλοπούλου 7 (1), Σωτηρίου 7 (1), Σπανού 10.

Σερβία (Μαρίνα Μαλίκοβιτς): Βάσιτς 7 (1), Κάντζο 8 (2), Γιοβάνοβιτς 8, Μπρουκς 3 (1), Μπουτούλιτσα 11 (2), Κρβέντακιτς 13 (1), Αντερσον 9 (1), Ντάμποβιτς 5, Σκόριτς 7 (1), Γιάνκοβιτς 7, Ντούγκαλιτς 5, Κράισνικ 2.