Βαριά ήττα για ΑΕΚ, 3-0 από Ζόρια στο ΟΑΚΑ

Ποδόσφαιρο 26 Νοεμβρίου 2020, 22:04

Εντός έδρας ήττα για την ΑΕΚ από τη Ζόρια για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League. "Κλειδί" του αγώνα η αποβολή του Σάκχοφ στο ξεκίνημα της επανάληψης.

Στο 49ο λεπτό ο Σάκχοφ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Αλιάρ Αγκάγιεφ κι αποβλήθηκε αφήνοντας την ΑΕΚ με δέκα παίκτες. Η Ζόρια εκμεταλλεύθηκε την αριθμητική υπεροχή σκοράροντας τρεις φορές στο τελευταίο ημίωρο της αναμέτρησης.

Στο ξεκίνημα του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ντιέγκο Μαραντόνα.

Μαραντόνα

Μέχρι και την αποβολή του Σάκχοφ διεξαγόταν ένα μέτριο παιχνίδι με λιγοστές καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες. Τα τρία τέρματα της αναμέτρησης του ΟΑΚΑ:

61′ ΓΚΟΛ 0-1. Σέντρα του Τσιγκάνικς από αριστερά, κάκιστη έξοδος του Αθανασιάδη που στέλνει τη μπάλα πάνω στον Χρόμοβ, ο οποίος σκόραρε κοντινή προβολή σε άδειο τέρμα.

76′ ΓΚΟΛ 0-2. Πολύ ωραίο σουτ του Καμπάιεβ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα στη δεξιά γωνιά του Αθανασιάδη.

85′ ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Λούνοβ πάτησε περιοχή και ανατράπηκε από τον Γαλανόπουλο.

86′ ΓΚΟΛ 0-3. Ο Αθανασιάδης έπεσε στη δεξιά του γωνιά, ο Γιουρτσένκο έστειλε τη μπάλα αριστερά δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ζόρια.

Η ΑΕΚ είχε ένα “κουφό” δοκάρι και μία… υποψία δοκαριού:

3′ Γέμισμα από εκτέλεση φάουλ, ο Λιβάια κατέβασε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και προς τα δεξιά, δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία, στο αριστερό δοκάρι και στην εξωτερική πλευρά των διχτύων η μπάλα.

68′ Ο Λιβάια από αριστερά άλλαξε το παιχνίδι, ο Σβάρνας με την μπάλα στον αέρα έκανε αμέσως σέντρα, αλλά της έδωσε πολύ ύψος. Άρχισε να επιστρέφει στην άμυνα απογοητευμένος από την ενέργειά του, μα η μπάλα πήρε παράξενη πορεία και χτύπησε στη συμβολή των δοκαριών του Σεβτσένκο, ο οποίος επίσης δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της.

Το 3-0 από τη Ζόρια ισοφάρισε το ρεκόρ βαρύτερης Ευρωπαϊκής εντός ήττας της ΑΕΚ. Οι προηγούμενες:

➪ 20/03/97 Παρί 0-3 (22′, 44′ 81′ Λοκό)
➪ 03/09/07 Σεβίλλη 1-4 (82′ Ριβάλντο / 31′, 44′ Φαμπιάνο, 40′ Κεϊτά, 53′ Κερζάκοφ)
➪ 16/12/10 Ζενίτ 0-3 (44′ Μπουκάροφ, 67′ Ροζίνα, 88′ Ντενίσοφ)

Διαιτητής: Αλιάρ Αγκάγιεφ (Αζερμπαϊτζάν)
Βοηθοί: Ζεϊνάλοφ – Αμιράλι (Αζερμπαϊτζάν)
4ος: Μαμαντοφ (Αζερμπαϊτζάν)

Κίτρινες: Βέρνιντουμπ (49′), Τάνκοβιτς (49′), Σιμόες (55′), Σβάρνας (70′), Κοτσέργκιν (73′).

Κόκκινη: Σάκχοφ (49′).

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σβάρνας (82′ Βασιλαντωνόπουλος), Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου, Μπακάκης (65′ Γαλανόπουλος), Ινσούα, Σιμόες (87′ Μαχαίρας), Σάκχοφ, Κρίστιτσιτς, Τάνκοβιτς (65′ Ανσαριφάρντ), Λιβάια.

Ζόρια: Σεβτσένκο, Τσιγκάνικς, Αμπού Ανά, Βέρνιντουμπ, Φαβόροβ, Ιβανισένια, Κοτσέρχιν (82′ Λούνοβ), Γιουρτσένκο (88′ Πέροβιτς), Χρομόβ (88′ Αλαχιάρ), Χλάντκι (63’Ναζαρίνα), Καμπάιεβ (88′ Γκριν).

Η επόμενη (5η) αγωνιστική είναι προγραμματισμένη να διεξαχθεί την Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου με την ΑΕΚ να υποδέχεται την Μπράγκα και την Ζόρια να φιλοξενεί την Λέστερ.