Βαριά ήττα από τον Αιγινιακό

Χανιά | 30 Απριλίου 2017, 19:30

Βαριά ήττα με σκορ 5-1 γνώρισε ο Α.Ο. Χανιά στο Αιγίνιο από τον Αιγινιακό. Σε δύο πέναλτι υπέπεσαν οι παίκτες του Παντέλη, με τον… χορό των τερμάτων για τους γηπεδούχους να καταγράφεται κατά κύριο λόγο στο β’ ημίχρονο, όπου σημείωσαν τα τέσσερα από αυτά.

Ετσι, η βαρύτερη ήττα για τον ΑΟΧ φέτος στο πρωτάθλημα έρχεται από μια ομάδα όπως ο Αιγινιακός που παλεύει για την παραμονή της, φτάνοντας από την πλευρά της σε ένα θρίαμβο.

Georgiou

Το σκορ άνοιξε στο 45’ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γιαζιτζόγλου κι αφού 8 λεπτά νωρίτερα, στο 37’, ο ίδιος παίκτης πάλι από τα 11 βήματα είχε στείλει το πέναλτι άουτ.

Afratis

DAMIANAKIS

Στην επανάληψη, ακολούθησαν τα υπόλοιπα γκολ, στο 55’ από τον Ζγκούρη με κεφαλιά- ψαράκι, ενώ στο 58’ έγινε το 3-0 από το δυνατό σουτ του Πατράλη. Ο ΑΟΧ μείωσε στο 61’ με το σουτ του Τσουκάνη, αλλά ο Αιγινιακός έφτασε σ’ άλλα δύο γκολ μέχρι το τέλος, με τον Γιαζιτζόγλου να χρίζεται πάλι σκόρερ στο 72’, ενώ το τελικό 5-1 ήταν στο 85’ από το σουτ του Φασίδη.

Σημειώνεται ότι το πρώτο πέναλτι παραχώρησε ο Φουρλάνος που ανέτρεψε τον Ζούρκο και το δεύτερο που ακολούθησε έγινε από τον Δαμιανάκη ανατρέποντας αυτή τη φορά τον Ζγκούρη. Να τονιστεί επίσης ότι ο ΑΟΧ μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα έχει παραχωρήσει περισσότερα από 10 πέναλτι!

ΟΙ ΚΥΡΙΟΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΚΟΛ

37’ Ο Ζούρκος ανατρέπεται από τον Φουρλάνο. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Γιαζιτζόγλου, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

41’ Ο Γκατσολάρι σουτάρει και η μπάλα καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

45’ (1-0) Δεύτερο πέναλτι για τον Αιγινιακό: Ανατροπή του Ζγκούρη από το κράτημα του Δαμιανάκη. Το εκτελεί και πάλι ο Γιαζιτζόγλου, εύστοχα αυτή τη φορά.

55’ (2-0) Έπειτα από φάση διαρκείας, ο Ζγκούρη με κεφαλιά- ψαράκι, σημειώνει το δεύτερο γκολ για τον Αιγινιακό.

58’ (3-0) Ο Πατράλης σουτάρει δυνατά και… ευστοχεί.

61’ (3-1) Σουτ του Τσουκάνη από το ύψος της μεγάλης περιοχής και μειώνει το σκορ για τον ΑΟΧ.

72’ (4-1) Ασίστ του Παπαδόπουλου για τον Γιαζιτζόγλου που σκοράρει με πλασέ

85’ (5-1) Ο Φασίδης διαμορφώνει το τελικό σκορ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή

Διαιτητής: Μπουμαρσόπουλος (Λάρισας)
Βοηθοί: Τζάνης – Μανούρας (Τρικάλων)
4ος διαιτητής: Λυμπούδης (Μακεδονίας)

Κίτρινες κάρτες: Δαμιανάκης (45’), Πασαλίδης (59’), Τουγλής (88’)

Αιγινιακός (Γιάννης Βλάχος): Τόλιος, Τοπαλίδης, Γιαζιγτζόγλου, Πασαλίδης, Λιόλιος, Αντωνιάδης, Γκατσολάρι (73’ Ρανγκέλοφ), Πατράλης (80’ Γιοσαγκίμ), Ζούρκος(65’ Παπαδόπουλος), Φασίδης, Ζγκούρη

Α.Ο. Χανιά (Νίκος Παντέλης): Γεωργίου, Ζέρης (83’ Τουγλής), Μηλιώτης (68’ Γεωργακόπουλος), Ηρακλής, Αφράτης (62’ Ντούμος), Τσουκάνης, Φουρλάνος, Δαμιανάκης, Σταματής, Ρούνει, Δρίζης.