Τυπική διαδικασία η πρόκριση του ΠΑΟΚ

Κύπελλο Ελλάδος | 9 Ιανουαρίου 2018, 20:17

Έχοντας πάρει ουσιαστικά την πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι με το εκτός έδρας 5-1, ο ΠΑΟΚ μετάτρεψε σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς με τα Τρίκαλα στην Τούμπα, νικώντας παρ' όλα αυτά και σε αυτό το παιχνίδι με 2-1, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πρίγιοβιτς στο 90+3.

Τα Τρίκαλα άντεξαν στο παιχνίδι βασιζόμενα και στην πολύ σπουδαία εμφάνιση που έκανε ο πορτιέρο τους Αποστολίδης που κατέβασε… ρολά και κράτησε το 0-0 μέχρι το 78′, φάση στην οποία νικήθηκε πάντως με διπλή προσπάθεια, καθώς αρχικά αρνήθηκε το γκολ στον Μπίσεβαρ, με τον Πρίγιοβιτς να σκοράρει τελικά στην εξέλιξη της φάσης σε κενή εστία για το 1-0.

Στο 89′ τα Τρίκαλα άγγιξαν την ισοφάριση με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ Σιαμπάνη αυτή τη φορά να λέει “όχι” σε κεφαλιά του Γροντή και με τη βοήθεια του δοκαριού, για να έρθει τελικά το 1-1 λίγο αργότερα με τον Μιλοσάλιεβιτς στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με ωραία ατομική ενέργεια, με τον παίκτη των Τρικάλων να σημειώνει το πρώτο του γκολ φέτος.

Τελικά το ματς έκρυβε ακόμα ένα γκολ στην τελευταία φάση του με τον Μυστακίδη να κερδίζει το πέναλτι, καθώς από τη σέντρα του η μπάλα βρήκε  στο χέρι του Κοτσώνη, με τον Πρίγιοβιτς να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα για το τελικό 2-1 και τον ρέφερι Φωτιάδη να σφυρίζει και τη λήξη του αγώνα λίγο μετά.

Διαιτητής: Φωτιάδης (Καστοριάς)
Βοηθοί: Παρασίου (Ημαθίας)-Κόλλιας (Ηπείρου)
4ος διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας)

Κίτρινες κάρτες: Κρέσπο (9′), Τσιάρας (36′),

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Σιαμπάνης, Πούγγουρας, Κρέσπο (60′ Μυστακίδης), Μαλεζάς,  Δεληγιαννίδης, Τσίμιροτ (81′ Πέλκας), Σάκχοφ, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Μακ, Πρίγιοβιτς

Τρίκαλα (Σωτήρης Αντωνίου): Αποστολίδης, Πάνος, Κοτσώνης, Πίντο, Χιντζίδης, Ανδρεόπουλος, Τσιάρας, Τόμιτς (62′ Μιλοσάβλιεφ), Γροντής, Ντίνας, Ζγκούρι