Τσίμπησε βαθμό ο Λεβαδειακός στην Ξάνθη

Super League 1 19 Μαρτίου 2017, 20:53

Δύο φορές βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά ισοφάρισε ισάριθμες ο Λεβαδειακός που πήρε -στην Ξάνθη- πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γιουνές. Στην παράβαση υπέπεσε ο Ουόν πάνω στον σκόρερ.

Ο Βασιλείου ισοφάρισε σε 1-1 στο 28′ μετά από μπαλιά του Μιλιάζες. Δύο λεπτά αργότερα ο Γιουνές δημιούργησε και ο Λάζιτς σκόραρε δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην Ξάνθη.

Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο Τόνι Σίλβα στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου (47′). Στο υπόλοιπο διάστημα του παιχνιδιού δεν κατάφερε κάποια ομάδα αλλάξει την εικόνα του σκορ (η Ξάνθη είχε δοκάρι με τον Βασιλακάκη στο 69′).

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)
Βοηθοί: Λάμπρου (Ανατολικής Αττικής), Βασιλόπουλος (Έβρου)
4ος: Φωτιάδης (Σερρών)

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέκου): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης (79′ Σολτάνι), Λισγάρας, Φλίσκας, Σιλά (60′ Λουσέρο), Μεχία (60′ Πιζέλι), Ντε Λούκας, Βασιλακάκης, Λάζιτς, Τριάδης, Γιουνές.

Λεβαδειακός (Γιάννης Χριστόπουλος): Ναμάσκο, Βούρος, Ουόν, Μαχαίρας, Μιλιάζες, Μαχαίρας (85′ Ζεζίνιο), Καλτσάς, Σουμπίνιο (68′ Γιακουμάκης), Τόνι Σίλβα (89′ Λάτσι), Γιουσούφ, Βασιλείου.