Τρίτωσε… το καλό για την Εθνική Νέων Γυναικών

Μπάσκετ 12 Ιουλίου 2017, 22:38

Στην κορυφή του Α’ ομίλου –μαζί με Σλοβακία και Γερμανία- βρίσκεται η Εθνική Νέων Γυναικών, μετά τη νίκη της με 70-63 απέναντι στην Ουκρανία, για την 4η αγωνιστική της Β’ Κατηγορίας του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ20, που γίνεται στο Εϊλάτ του Ισραήλ.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Χανιώτη εκλέκτορα Γιάννη Γερεουδάκη προηγήθηκε με 22-13 στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά η Ουκρανία διατηρήθηκε σε επαφή με το σκορ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 40-36. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και τα τελευταία λεπτά με την Ελλάδα τελικά να επικρατεί με 70-63.

Η Χανιώτισσα Εύη Τζουγκράκη σε 10’ και 46’’ συμμετοχής είχε 3 πόντους (3/4 βολές, 0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο) και 1 λάθος. Πρώτη σκόρερ για την Ελλάδα η Κολλάτου με 23 πόντους με δεύτερη τη Φασούλα με 17.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 18-23, 15-14, 15-13

Ελλάδα (Γερεουδάκης): Τζουγκράκη 3, Βιντσιλαίου Α., Κολλάτου 23 (1), Βιντσιλαίου Σ. 4, Ντάνου 7(1), Γεροστεργίου 3, Καρλάφτη 13(2) Δημητριάδου, Φασουλα 17.

Ουκρανία (Ογκοροντνίκοβα): Λακχ 3(1), Τσιούμπικ 3(1), Μίτινα 5(1), Φέστοβα 6, Κάρπ 9(1), Γιάτσκοβετς 17(2), Μπόικο 7(1), Μισιένκο 11(3), Μπάμπιχ, Τικχόνοβα 2