Τρίποντο σωτηρίας για Ζάκυνθο

Football League | 12 Μαρτίου 2016, 19:20

Αποφασιστικό βήμα για τη σωτηρία της πραγματοποίησε η Ζάκυνθος η οποία συνέτριψε, εντός έδρας με 4-0 την Παναχαϊκή. Παράλληλα έσπρωξε την πολυπαθούσα ομάδα της Πάτρας προς την... Γ' Εθνική.

Πάντως οι γηπεδούχοι για να ανοίξουν το σκορ θα έπρεπε να περιμένουν μέχρι το 55′. Τότε, ο Κυριακίδης έκανε το 0-1 για τη νησιωτική ομάδα, η οποία σφράγισε τη νίκη της στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν μέσα σε τέσσερα λεπτά έβαλε άλλα τρία γκολ. Αρχικά ο Ζέλιος στο 82ο λεπτό και στη συνέχεια οι Κρολ και Σταματής σε 84ο και 86ο, αντίστοιχα. Ο Ανδρέας Σταματής μάλιστα, που στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνιζόταν στον ΑΟ Χανιά, βρήκε δίχτυα για τρίτο διαδοχικό ματς.

Η Παναχαϊκή θα στερηθεί για το επόμενο ματς και τον Μιγκέλ Πέδρο, ο οποίος απεβλήθη.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Βάνια Ραντίνοβιτς): Παπαδόπουλος, Κυριακίδης, Τσιάμης, Πεχλιβανόπουλος, Ορφανίδης, Αποστόλου, Ζέλιος, Κουρέλλας, Ζαϊρί (87′ Αντωνίου), Σταματής, Κρολ (89′ Λέκκας)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ηλίας Φυντάνης): Στρέζος, Παπανικολάου, Ασίγκμπα, Χούσα (67′ Ρόκας), Ι. Λαμπρόπουλος (88′ Σαμπατάκος), Γ. Λαμπρόπουλος, Πινδώνης, Πέδρο, Μουκίδης, Τρίγκας, Χαρτσιάς