Τρία και η ΑΕΚ – Επικράτησε της Λάρισας

Super League 1 26 Φεβρουαρίου 2017, 19:13

Οπως και ο Πλατανιάς, έτσι και η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 3-0 για την 22η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ σε βάρος της Λάρισας κι έτσι οι δύο αντίπαλοι ετοιμάζονται για τον προσεχή επαναληπτικό της Τετάρτης στο ΟΑΚΑ.

Η Ενωση καθάρισε πάντως το γκολ στο τελευταίο 10λεπτο, σημειώνοντας το 2-0 με τον Τσιγκρίνσκι στο 81’ ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον Αλμέιδα στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα. Στο 24’ ο Πέκχαρτ είχε κάνει το 1-0 για την ΑΕΚ, που είχε δοκάρι στο 47’ -και την ευκαιρία να φτάσει πιο γρήγορα στο 2ο γκολ- με τον Χριστοδουλόπουλο στο 47’.

Πλέον και για την ΑΕΚ, στο πρόγραμμά της ακολουθεί ο Πλατανιάς, με έναν από τους δύο ν’ αναμένεται να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Άρτας)
Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Κολοσιώνης (Αιτωλοακαρνανίας)
4ος διαιτητής: Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)

Κίτρινες κάρτες: 15΄Κολοβέτσιος, 34’ Πέκχαρτ – 16’ Φατιόν

AEK (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης (50’ Τσιγκρίνσκι), Κολοβέτσιος , Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Γαλανόπουλος, Γιόχανσον,  Βάργκας (62΄ Αϊντάρεβιτς), Μάνταλος, Χριστοδουλόπουλος, Πέκχαρτ (70’ Αλμέιδα)

Λάρισα (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοφ (56’ Θεοδωρόπουλος), Ρέντζας, Φατιόν, Φάρκας, Αβράαμ, Μασαλέσα, Γκουλουζάντε (46’ Κόντορ), Αγκάνοβιτς, Ναζλίδης, Βαρέλα, Ικάουνιεκς