Τρένο με… σπασμένα φρένα η Αναγέννηση!

Μπάσκετ 6 Νοεμβρίου 2022, 19:12

Ούτε το Κορωπί μπόρεσε να φρενάρει την ξέφρενη πορεία της Αναγέννησης, η οποία έφτασε στο 4-0 επικρατώντας με 78-70.

Επειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο κλειστό Αρκαλοχωρίου οι παίκτες του Μύρωνα Παπαδάκη μπόρεσαν να καταβάλουν την αντίσταση των αντιπάλων τους και να πετύχουν την 4η σερί νίκη τους στον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Από την άλλη το Κορωπί πέφτει στο 2-3.

Οι δυο ομάδες μπήκαν… ορεξάτα στο παρκέ και με μεγάλο σχετικά σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο (25-20). Η Αναγέννηση κατάφερε να πάει με διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (44-34), αλλά το Κορωπί έκανε αντεπίθεση διαρκείας στο τρίτο δεκάλεπτο. Με επιμέρους σκορ 27-13 οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 61-57 και στη συνέχεια με 64-60. Κάπου εκεί η Αναγέννηση πήρε πάλι… μπρος, “σκέπασε” το καλάθι της και με σερί 8-0 μπήκε σε θέση οδηγού (68-64), διευρύνοντας μέχρι το τέλος το προβάδισμά της.

Διαιτητές: Σπυρλιδάκης-Πετράκης Γ.
Τα δεκάλεπτα: 25-20, 44-34, 57-58, 78-70

Αναγέννηση (Μύρων Παπαδάκης): Μορφιαδάκης, Μητρόπαπας 15 (2), Κριθινάκης 8 (2), Καλογεράκης 2, Πλευράκης, Μαραγκάκης 8 (2), Σολάκης, Κολαρετάκης, Σπυριδάκης 4, Βερτούδος 7 (1), Κουρέπης 21, Ραζής 13 (1).

Κορωπί (Αντώνης Δρακόπουλος): Τίλη, Θεοδοσίου 13 (2), Στάνκοβιτς 7 (1), Παπαδής 4, Παπαιωάννου 5 (1), Μαρκομιχάλης 3, Μιχάλας, Νούτσος, Ύμερι 11 (1), Μερισιώτης, Σιδερής 2, Πέττας 25 (4).